راهنمای جامع استفاده از فضای سفید در طراحی سایت

فضای سفید سایت

در طراحی سایت شرکتی و فروشگاهی، عناصر زیادی ساختار یک طرح جذاب و تعاملی را تشکیل می‌دهند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها که اغلب نادیده گرفته می‌شود، فضای سفید (یا فضای منفی) است. فضایی که در داخل و اطراف سایر عناصر طراحی وجود دارد.

طراحی سایت از عناصر دیداری مختلفی تشکیل می‌شود. این عناصر شامل تایپوگرافی، خطوط رسم شده، آیکون ها، تصاویر و غیره است. یک نقاشی را تصور کنید. عناصر طراحی سایت مانند قسمت های نقاشی شده هستند.

حال همه آن قسمت ها برای قرار گرفتن در کنار هم و شکل دادن نقاشی به چه چیزی نیاز دارند؟ به یک بوم نقاشی!

فضای سفید در طراحی سایت شرکتی و فروشگاهی مانند بوم نقاشی عمل می‌کند. این پس زمینه است که موقعیت عناصر را در یک طرح مشخص می‌کند و آن‌ها را قادر می سازد تا برجسته شوند.

بیایید ببینیم که فضای سفید در طراحی سایت شرکتی و فروشگاهی دقیقا چیست و استفاده ازآنچه اهمیتی دارد.

فضای سفید در طراحی سایت چیست؟

فضای سفید همان فضای خالی بین عناصر طراحی است. همچنین فضای خالی درون برخی عناصر طراحی خاص را نیز شامل می‌شود، مثلاً فضای خالی بین کلمات متن یا خطوط یک پاراگراف.

فضای سفید علیرغم نامش، لازم نیست همیشه سفید باشد. بلکه می تواند یک رنگ خاص، بافت، الگو یا حتی یک تصویر پس زمینه باشد.

تئوری طراحی، استفاده از فضای سفید را برای ایجاد ظرافت و اطمینان از ایجاد تجربه کاربری با کیفیت، توصیه می‌کند. اما متأسفانه، بسیاری از مشتریان طراحی سایت شرکتی و مدیران کسب و کارها فضای سفید را فضای اتلاف شده می دانند. آن ها فکر می‌کنند که این فضا می تواند برای درج اطلاعات بیشتر یا سایر عناصر بصری مورد استفاده قرار گیرد.

اما در حقیقت، فضای سفید ابزاری عالی برای ایجاد تعادل بین عناصر طراحی و سازمان‌دهی بهتر محتوای سایت است. به طوری که تجربه ارتباط بصری کاربر با سایت را بهبود می‌بخشد.

اگر مخاطبان را با اطلاعات زیاد و گوناگون بمباران کنید، سردرگم و خسته می‌شوند و سایت شما را به سرعت ترک خواهند کرد. یادتان باشد که بازدیدکنندگان سایت شما انسان هستند و نه ماشین. فضای سفید ذهن آن ها را آرام می‌کند و اجازه می دهد که نفس بکشند.

همانند سایر عناصر رابط کاربر، شما به عنوان یک طراح باید نقشی را که فضای سفید ایفا می‌کند را نیز درک کرده و برای یافتن تعادل مناسب بین آن و بقیه عناصر طراحی، راه های مختلفی را آزمایش کنید.

فضای سفید میکرو در مقابل ماکرو

فضای سفید در طراحی سایت معمولاً بر اساس تراکم فضای سفید میکرو و ارتباط آن با فضای سفید ماکرو طبقه بندی می‌شود. در واقع صحبت بر سر پیدا کردن نسبت مناسب بین این دو نوع فضای سفید است.

فضای سفید میکرو

فضای سفید میکرو همان فضای خالی کوچک در میان عناصر مختلف طرح است. مثلاً فضای خالی بین خطوط و پاراگراف های متن یا فضای بین تصاویر و فضایی که برای جدا کردن لینک‌های مختلف استفاده می‌شود.

فضای سفید میکرو تأثیر مستقیمی بر بهبود خوانایی محتوا دارد. به عنوان مثال، فضای سفید حاشیه ای اطراف پاراگراف ها بر سرعت خواندن و درک کاربر از متن تأثیر می گذارد. اگر متن خارج از فضای پاراگراف های عادی و در حاشیه نمایش داده شود، کاربران آن را با سرعت کمتری می خوانند و درک متن بدون حاشیه های استاندارد برای آن ها سخت تر خواهد بود.

فضای سفید ماکرو

فضای سفید ماکرو، فضای بزرگ بین عناصر اصلی طرح و فضای پیرامون آن ها را شامل می‌شود. فضای سفید  ماکرو را در سمت راست و چپ بیشتر محتوای وب سایت ها و در فضای بین قسمت های مختلف صفحه یک وب سایت پیدا خواهید کرد.

بر خلاف فضای سفید میکرو، فضای سفید ماکرو به عنوان ظرف نگه دارنده کل طرح ایفای نقش می‌کند. احتمالاً بهترین نمونه وب سایتی که فضای سفید ماکرو را به درستی (و به طور مؤثر) پیاده سازی می‌کند، صفحه اصلی Google.com است.

لوگوی نمادین Google در بالای صفحه بسیار زیباست، اما آیا عنصر چشمگیر دیگری برای جلب توجه وجود دارد؟ از آنجا که هیچ شلوغی بصری وجود ندارد، چشم و ذهن شما زحمت کمتری را برای دریافت و تحلیل مضمون صفحه متحمل می‌شوند. به این ترتیب می توانید تنها بر هدف خود از ورود به سایت تمرکز کنید: جست و جو کردن چیزی!

این سادگی همچنین آرامش‌بخش است.

فضای سفید ماکرو در طراحی سایت

داستان جالبی در مورد استفاده گوگل از فضای سفید ماکرو وجود دارد. گوگل یکی از اولین وب سایت هایی بود که از فضای سفید به طور گسترده استفاده کرد. هنگامی که آن‌ها شروع به کار کردند، ارتباطات اینترنتی بسیار کندتر از الآن بود.

شرکت کنندگان در تست های کاربری با وجود این که همه موارد موجود در صفحه لود شده بودند، منتظر بارگیری صفحه می‌ماندند. آن‌ها عادت نداشتند این‌قدر فضای سفید ببینند!

از این تست های کاربری، طراحان در گوگل تصمیم گرفتند که اخطار کپی رایت را در پایین صفحه اضافه کنند تا کاربران از بارگیری کامل صفحه مطلع شوند.

چه چیزی تعیین می‌کند از فضاهای سفید میکرو و ماکرو به چه نسبتی استفاده کنید؟

استفاده از فضاهای کلان و خرد به عوامل زیر بستگی دارد:

محتوا: با به کار بردن اطلاعات بیشتر در طرح و کاهش مقدار فضای سفید ماکرو در طرح، باید حجم فضای سفید میکرو افزایش پیدا کند. رعایت این نسبت حیاتی است.

در غیر این صورت، صفحات پر از اطلاعات در هم تنیده می‌شوند که خواندن آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود! به عنوان مثال وب سایت های خبری به دلیل استفاده از متن زیاد به فضای سفید کوچک وابسته هستند تا تجربه ای خوانا و مؤثر برای کاربران فراهم کنند. راحتی خواندن کاربران بسیار مهم است.

نوع طراحی: سبک طراحی رابط کاربری سایت بر نسبت فضای سفید میکرو و ماکرو به کار رفته در طرح، تأثیر می گذارد. طراح سبک طراحی را انتخاب می‌کند. و سبک های مختلف طراحی سایت، نسبت های مختلف بین فضای سفید میکرو و ماکرو را می‌طلبند.

رفتار کاربر: از تحقیقات رفتار کاربر در سایت می توان برای تعیین تعادل مناسب فضای سفید میکرو و ماکرو برای آن مخاطب خاص استفاده کرد. هیچ قانون کلی وجود ندارد که به طور مداوم برای همه مخاطبان اعمال شود. برای ایجاد تجربه کاربری مناسب، باید طراحی خود را بر اساس نیاز و ترجیح کاربران هدف سایت، انجام دهید.

پیام برند: استفاده صحیح از فضای سفید می تواند حس حرفه‌ای بودن یک برند و کیفیت محصولات آن را به بازدیدکننده انتقال دهد. برای مثال می توانید به برند سازی شرکت هایی مانند اپل، مرسدس بنز در سایت هایشان دقت کنید. آیا این نظریه در مورد آن ها صدق نمی‌کند؟

تصویر زیر نحوه استفاده از هر دو فضای سفید ماکرو و میکرو را در صفحه ای از یک وب سایت خبری نمایش می دهد. با الهام گرفتن از روزنامه های کاغذی، وب سایت های خبری از فضای سفید کمی استفاده می کنند. در عوض، آن‌ها اعتبار خود را از طریق این مقدار زیاد محتوای موجود در صفحه نشان می‌دهند.

فضای سفید میکرو و ماکرو در طراحی سایت

فضای سفید فعال (Active) و غیرفعال (Passive)

فضای سفید علاوه بر میکرو و ماکرو، به شکل دیگری نیز دسته بندی می‌شود: فضای سفید فعال (Active) و غیر فعال (Passive)

توجه به این دسته بندی جدید روش دیگری برای سود بردن از مزایای فضای سفید در طراحی سایت است.

فضای سفید فعال:  فضای سفیدی که برای بهبود ساختار صفحه استفاده می‌شود و کاربر را در مطالعه محتوای صفحه راهنمایی می‌کند.

فضای سفید خنثی: تنها برای بهبود زیبایی طرح و بدون هدف هدایت کاربر از طریق جریان یا ترتیب محتوا اعمال می‌شود. به عنوان مثال، فضای سفید بین حروف و خطوط پاراگراف از این طریق عمل می‌کند.

فضای سفید خنثی و فعال

بررسی یک مثال کاربردی

تصویر زیر تفاوت بین متن بدون فضای سفید، متن با فضای خنثی سفید و همچنین متن با فضای سفید خنثی و فعال را نشان می دهد:

فضای سفید فعال و خنثی در طراحی سایت

در سمت چپ تصویر، فضای سفید کافی در میان عناصر مختلف متن مانند حروف، ردیف ها، پاراگراف ها و غیره اعمال نشده است. بلافاصله متوجه می‌شویم که کمبود فضای سفید باعث شلوغی و فشرده شدن متن شده است. که خواندن آن را برای کاربر بسیار سخت می‌کند.

در مثال وسطی، ما فضای سفید خنثی (و میکرو) را اضافه کرده‌ایم. آیا توجه دارید که چقدر راحت تر از اول می خوانید؟

در مثال سمت راست، ما فضای سفید فعال را برای راهنمایی در متن اضافه کرده ایم. خوشبختانه، آن بلوک متنی سختی که برای اولین بار دیدیم به چیزی تبدیل شده است که چشمان ما به آن عادت دارد. فضای سفید ممکن است خوانایی و روانی جریان کلی متن را افزایش دهد، اما در واقع ما به خاطر چشم و سلامت خود به آن نیاز داریم!

سه عنصر که باید هنگام طراحی فضای منفی در نظر بگیرید

 

خوانایی

همان‌طور که دیدیم، فضای سفید میکرو برای خوانا بودن محتوای متنی ضروری است. به عنوان یک طراح، هنگام انتخاب مشخصات تایپوگرافی طراحی، مانند فونت، اندازه، رنگ، سبک و … باید فضای سفید را در نظر بگیرید. تصویر مثال قبل را به خاطر دارید؟ تغییر طرح فضای سفید بر عملکرد خواندن و تجربه کلی کاربر تأثیر می گذارد. خوانندگان خوشحال به احتمال زیاد در صفحه شما می‌مانند.

لحن طراحی و برند سازی

فضای سفید به لحن کلی طراحی کمک می‌کند. وب سایت هایی که فضای سفید ماکرو آن‌ها بیشتر باشد، ممکن است حسی مینیمالیستی و لوکس بودن را نشان دهند. وب سایت هایی که فضای سفید ماکرو آن‌ها کمتر است، ممکن است همانند وب سایت های خبری، آموزنده باشند.

توجه: این توصیه ها قطعی و ثابت نیستند. همیشه بهتر است در استفاده از فضای سفید رفتار و نظرات کاربران خود را ملاک قرار دهید. فقط آن‌ها می توانند به شما بگویند که چگونه طرح های شما را درک می کنند.

تمرکز و توجه

فضای سفید می تواند کاربر را در استفاده از محتوا و برقراری تعامل با آن، راهنمایی کند. مثلاً می توانید در طراحی سایت فروشگاهی نقاط کانونی ایجاد کنید تا توجه کاربر را به قسمت‌های خاصی از طرح بکشاند.

بخشی از برنامه ریزی استراتژیک طراحی سایت شرکتی اولویت دادن به عناصر یا محتواهای خاص است. شما می توانید از بسیاری از روش های بصری برای کانون توجه ساختن عناصر خاص استفاده کنید. یکی این روش ها بازی کردن با مقدار فضای سفید اطراف این نقاط کانونی است. شرکت های برندینگ و چاپ از این تئوری برای جلب توجه به پیام های خاص یک برند استفاده می کنند.

سخن پایانی

فضای سفید (فضای منفی) ناحیه ای بین عناصر طراحی است. در واقع فضای سفید ابزار مهمی است در دست طراحان برای بهبود تجربه کاربر (UX). به یاد داشته باشید که فضای سفید لزوماً سفید نیست. این فقط نامی برای نشان دادن فضاهایی است که در آن هیچ عنصر رابط کاربری (UI) و محتوای خاصی وجود ندارد.

از فضای سفید ماکرو برای سازمان‌دهی محتوا در طراحی صفحه و هدایت کاربر از طریق بلوک محتوای نشان داده شده استفاده کنید. همان‌طور که در متن، تصاویر و بلوک‌های محتوا دیده می‌شود، از فضای سفید میکرو در داخل عناصر طراحی استفاده کنید.

همچنین می توانیم فضای منفی را خنثی یا فعال بدانیم. فضای سفید خنثی غیر از تسهیل تجربه کاربر، نقش خاصی در طراحی ندارد. در واقع کاربرد عمده آن برای آسان سازی خواندن محتوا است. فضای سفید فعال تمرکز و توجه کاربران را هدایت می‌کند. کاربرد آن برجسته سازی و تأکید بر عنصر خاصی در طرح است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آماده ای توی دنیای وب قدرتمند عمل کنی !؟

اگه برای محقق کردن اهداف تجاریت مصمم هستی ! اگه می خوای به سرعت در فضای وب پیشرفت کنی  ! می تونی از خدمات 360 درجه سورینت کمک بگیری !!