11 تکنیک مؤثر طراحی سایت

11 تکنیک طراحی سایت

در بازار رقابتی امروز، طراحی سایت شرکتی یا فروشگاهی با کیفیت بالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک وب سایت قوی به شما کمک می‌کند از بقیه متمایز باشید و در ذهن مخاطب خود باقی بمانید. به این ترتیب رقبای خود را نیز پشت سر خواهید گذاشت.

همچنین طراحی سایت شرکتی به صورت حرفه‌ای می‌تواند مشتریان بالقوه جدید برای شما ایجاد کند.

در ادامه 11 تکنیک مؤثر در طراحی سایت را بررسی می‌کنیم. استفاده از این نکات در طراحی سایت شرکتی باعث افزایش چشمگیر کیفیت و کارایی سایت خواهد شد.

1. طراحی ریسپانسیو

امروزه گشت و گذار در اینترنت از طریق دستگاه های تلفن همراه افزایش نجومی پیدا کرده است. شما با انبوهی از اندازه های صفحه نمایش متنوع در تبلت ها، تلفن های هوشمند، فبلت ها، دسکتاپ ها، تلویزیون ها، کنسول ها و حتی دستگاه های پوشیدنی مانند ساعت های هوشمند روبرو هستید.

ازآنجا که اندازه صفحه به طور مداوم در حال تغییر است، شما باید وب سایت خود را برای همه این دستگاه های تلفن همراه بهینه کنید. وب سایت شما باید به گونه‌ای طراحی شود که بتواند با هر اندازه صفحه نمایش سازگار باشد.

طراحی ریسپانسیو در طراحی سایت شرکتی

طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا روشی است برای طراحی سایت به گونه‌ای که به طور خودکار محتوا و عناصر آن متناسب با اندازه صفحه نمایشی که در آن مشاهده می شود، مقیاس بندی شوند.

 

به این ترتیب تصاویر و صفحات سایت از عرض صفحه نمایش مورد استفاده بزرگ‌تر نخواهد بود و کسانی که توسط دستگاه های تلفن همراه از سایت شما بازدید می‌کنند، برای استفاده از محتوای سایت دچار مشکل نخواهند شد.

هدف نهایی از طراحی ریسپانسیو جلوگیری از تغییر اندازه، پیمایش یا زوم کردن غیرضروری توسط کاربر است که در سایت هایی که برای دستگاه‌های مختلف بهینه نشده اند، رخ می دهد.

پیمایش در این سایت ها معمولاً بسیار دشوار است و تجربه کاربری بدی را برای مشتریان بالقوه رقم می زند. به این ترتیب آن ها سایت شما را به مقصد سایت رقبا ترک می‌کنند.

با طراحی سایت فروشگاهی به صورت ریسپانسیو، به جای طراحی چندین وب سایت برای صفحات نمایش با اندازه های مختلف، می توانید فقط یک وب سایت طراحی کنید که مقیاس بندی تصاویر را بر اساس دستگاهی که در آن نمایش داده می شود، به صورت خودکار انجام دهد.

2. حفظ ثبات در طراحی سایت

بهتر است استفاده از عناصری مانند رنگ، طرح یا فونت را در همه جای سایت خود کاملاً ثابت و هماهنگ نگه دارید. سایت شما باید از یک صفحه به صفحه دیگر محیط و فضای مشابه داشته باشد.

این بدان معنی است که قلم، رنگ و ساختار چیدمان باید در همه جای سایت شما یکسان باشد تا حس یکپارچگی را به مخاطب منتقل کند. یکی از دلایل اهمیت ثابت نگه داشتن عناصر در تمام صفحات این است که باعث می شود بینندگان در گشت و گذار در قسمت های مختلف سایت، احساس گم شدن نکنند.

3. از عکس های آماده استفاده نکنید

مردم دیگر علاقه ای به عکس های آماده و تزیینی ندارند. آن ها می خواهند دید واقع‌بینانه‌تری از محصولی که می خواهند بخرند و ویژگی های آن به دست بیاورند. به همین دلیل عکس های خشک آماده با پس زمینه سفید مات قطعاً جذاب نخواهند بود.

امروز مردم حتی در خرید کردن به دنبال داستان و شخصیت هستند. بنابراین باید فقط از تصاویر معنی دار در وب سایت خود استفاده کنید. یادتان باشد که تصاویر شما پیام های ناخودآگاه تولید می‌کند که به مخاطبان شما منتقل می شود. پس باید در انتخاب تصاویر و پیامی که باید به مخاطب منتقل کنند با دقت عمل کنید.

4. یک سیستم پیمایش عالی طراحی کنید

یکی از بهترین راه ها برای جذب بازدیدکنندگان در سایت خود ایجاد یک سیستم پیمایش روان و جذاب است. همچنین استفاده از ابزار جست و جوی پیشرفته در کنار این سیستم پیمایش، به رضایت کاربران از سایت شما کمک بزرگی خواهد کرد.

فراموش نکنید که مهم‌ترین عامل در طراحی سایت فروشگاهی سهولت دستیابی به اطلاعات و محصولات است. اگر بازدیدکنندگان نتوانند اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند، دیگر علاقه خود را از دست داده و آنجا را ترک می‌کنند.

پیمایش در طراحی سایت شرکتی

نکات زیر در مورد طراحی سیستم پیمایش سایت مهم هستند.

  • ساختار پیمایش سایت شما باید ساده باشد.
  • همیشه کنترل های پیمایش را در پاورقی سایت خود بگنجانید.
  • با افزودن یک نوار جستجوی قابل مشاهده در قسمت بالای صفحه، برای بازدیدکنندگان امکان جستجوی سایت خود را با استفاده از کلمات کلیدی فراهم کنید.
  • پیمایش سایت خود را پیچیده نکنید و گزینه های غیر ضروری را تا آنجا که ممکن است به حداقل برسانید.
  • اگر در صفحه ای از یک یا چند لینک استفاده کردید، مقصدهای آنها را به روشنی ذکر کرده و برای کاربر مشخص کنید که لینک مورد نظر او ر به کجا می‌فرستد. این مورد برای سئو سایت نیز بسیار مؤثر است.
  • همواره هنگام طراحی سایت شرکتی و آماده سازی آن، مخاطبان هدف خود را در ذهن داشته باشید.

5. استفاده از انیمیشن و افزونه Flash را به حداقل برسانید

در طراحی سایت فروشگاهی و شرکتی استفاده از Flash را تا آنجا که ممکن است به حداقل برسانید، زیرا تعدادی از مدل های تلفن همراه و تبلت از Flash پشتیبانی نمی‌کنند، و این امر مانع پیمایش راحت وب سایت شما می شود.

تنها چند نسخه قدیمی مرورگر وب افزونه های Flash را اجرا می‌کنند و ممکن است برخی از آن ها Flash را دیگر حتی نصب هم نکنند.

با اتمام سال 2020، امکان اجرای Flash در نسخه های جدید اکثر مرورگرهای وب دیگر وجود ندارد. فروشندگان اصلی مرورگر (مانند گوگل، مایکروسافت، موزیلا و اپل) اعلام کرده‌اند که با اتمام سال 2020 پشتیبانی از Flash Player را به عنوان یک افزونه متوقف می‌کنند.

بنابراین باید به دنبال جایگزین مناسب برای آن باشید. در صورت نیاز به استفاده از انیمیشن در سایت می توانید از HTML5 استفاده کنید. HTML5 یک جایگزین مناسب و سازگار با مرورگر برای Flash است.

6. سایت خود را قابل دسترس کنید

اگر می خواهید ترافیک زیادی به سایت شما روانه شود، باید سایت خود را با دستگاه ها و مرورگرهای مختلف سازگار و هماهنگ کنید. باید اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما برای هر کسی که از آن بازدید می‌کند، بدون توجه به اینکه از چه برنامه یا مرورگری استفاده می‌کند، به راحتی قابل دسترس باشد.

7. قابلیت استفاده

به یاد داشته باشید که موفقیت یک سایت به میزان قابلیت استفاده آن بستگی دارد و نه فقط به طراحی گرافیکی اش. اگر می خواهید از وب سایت خود سود کسب کنید بهتر است از طراحی کاربرپسند استفاده کنید.

 موفقیت یک وب سایت به قابلیت استفاده آن بستگی دارد؛ زیرا اگر کاربران نتوانند از آن استفاده کنند وجود آن بی معنی است.

لازم است به کاربر اجازه دهید تمامی امکانات و کاربردهای موجود در سایت را به وضوح مشاهده کند. قرار دادن ویژگی های سایت در معرض دید کاربر به طراحی رابط کاربری مناسب کمک می‌کند. بازدید کنندگان باید بتوانند به راحتی با قسمت های مختلف سایت شما تعامل داشته باشند.

محتوای متنی در طراحی سایت

8. به سبک نوشتن توجه کنید

نوشتن محتوای وب با نوشتن محتوایی که بر روی کاغذ چاپ می شود بسیار متفاوت است. شما باید طبق عادت، رفتار و ویژگی های مخاطب آنلاین بنویسید.

مخاطب آنلاین ویژگی هایی دارد. از جمله این که بیشتر اسکنر است تا خواننده؛ یعنی ابتدا صفحه سایت شما را با چشم مرور می‌کند و اگر جذاب بود آن را می خواند. بنابراین باید از زبان عینی استفاده کنید. هیچ کس علاقه ای به خواندن محتوای خشک تبلیغاتی ندارد.

همه از خواند بلوک های متنی طولانی و بدون کلمات کلیدی و تصاویر خودداری می‌کنند. در واقع باید در محتوای متنی سایت خود آن چه نیاز مشتری است و او به دنبال آن به سایت شما آمده است را به صورت واضح و مختصر ارائه دهید.

همچنین باید مطالب خود را طبقه بندی کنید تا خواندن و هضم آن برای مخاطب راحت تر باشد. برای این منظور و همچنین برای شکستن یکنواختی بلوک های متن یکنواخت می توانید از زیرعنوان ها، لیست های بولت گذاری شده و عناصر بصری (مانند تغییر رنگ متن، بولد کردن و …) استفاده کنید.

9. حجم کار کاربر را به حداقل برسانید

اول از همه بهتر است تا جای ممکن فهمیدن نحوه کار سایت خود را برای بازدیدکنندگان ساده کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که برای استفاده از یک سرویس خاص در سایت شما، کاربر باید حداقل اقدامات را انجام دهد.

فقط در این صورت است که هر بازدیدکننده جدید یا بازدیدکنندگانی که تصادفی وارد سایت شما شده اند، می‌تواند به راحتی از آن امکان یا سرویس استفاده کنند.

بازدیدکنندگانی که برای اولین بار به سایت شما می‌آیند علاقه ای به پر کردن فرم های عضویت در حساب هایی که ممکن است هرگز دوباره استفاده نکنند، ندارند.

طراحی سایت فروشگاهی باید طوری باشد که بازدیدکنندگان از راحتی و آزادی جستجو در سایت، بدون مجبور شدن به اشتراک گذاری داده های خصوصی خود برخوردار شوند. مطمئن باشید که آن ها به محض آشنایی و علاقه مندی به خدمات شما دوباره برای خرید به سایت شما برمی گردند.

10. از فضای سفید استفاده کنید

فضای سفید لزوماً نباید سفید باشد و فضای هدر رفته نیز نیست.

در واقع فضای سفید مکانی برای استراحت چشم و ذهن و تمرکز روی مهم‌ترین عناصر پیش رویتان می دهد. گرچه ممکن است پر کردن تمام فضای موجود در صفحه با اطلاعات زیادی از محصولات متنوع وسوسه انگیز باشد، اما تجربه نشان می دهد که انجام این کار در واقع نتیجه عکس دارد. چرا که مغز از تحلیل اطلاعات زیاد در زمان کم خسته می شود و این تجربه کاربری نامناسبی را برای کاربر رقم می زند.

با توجه به میزان شلوغی و آشفتگی موجود در مغز ما که به طور مداوم حواس ما را پرت می‌کند، روش مؤثر جلب توجه غیرمستقیم مخاطب، سادگی در طراحی است که با استفاده مؤثر از فضای سفید آغاز می شود. البته که استفاده از طراحی مناسب ضروری است و منظور از به کار بردن فضای سفید این نیست که یک صفحه خالی یا معمولی داشته باشیم. اما باید دقت کرد که در طراحی زیاده روی نشود و اجازه دهیم که مخاطب به راحتی محتوای سایت را مصرف کند.

11) ارزیابی و سنجش

آزمایش و ارزیابی مستمر برای کلیه پروژه‌های طراحی وب حیاتی است. آزمون‌های کاربردی متفاوتی برای سنجش و عملکرد وب سایت در زمینه های مختلف وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

نظرات کاربران سایت شما نیز همواره یکی از بهترین روش‌های برای تست و ارزیابی عملکرد سایت است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آماده ای توی دنیای وب قدرتمند عمل کنی !؟

اگه برای محقق کردن اهداف تجاریت مصمم هستی ! اگه می خوای به سرعت در فضای وب پیشرفت کنی  ! می تونی از خدمات 360 درجه سورینت کمک بگیری !!