همان طور که قبلا اشاره کردیم، طراحی سایت تنها به معنای برنامه نویسی ساده و راه اندازی یک سایت با چند صفحه نیست، بلکه هدف و منظور از این کار طراحی سایت حرفه ای و کاملا استاندارد می باشد. طراحی سایت حرفه ای باعث میشود تا کاربر و بازدیدکننده ی بیشتری به سمت شما جذب شود و در نهایت به مشتری های دائمی تبدیل گردند. با تبدیل شدن هر کاربر به مشتری این فرصت فراهم می گردد تا سایت شما به دوستان آنها نیز معرفی گردد و این روال ادامه خواهد داشت و در نهایت منجر به فروش و موفقیت بیشتر خواهد شد.

ویژگی های مهم در طراحی سایت

افراد متخصص و حرفه ای در طراحی سایت قبل از شروع کار لیستی از ویژگی های مهم و مورد نیاز برای هر سایت را با توجه به نوع برند تهیه و طراحی می کنند. در حالت کلی می توان گفت اغلب سایت ها دارای ویژگی های مشترکی هستند که مهم ترین آنها عبارتند از:

طراحی سایت واکنش گرا یا رسپانسیو

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که به شدت در حال حاضر مهم و مورد توجه می باشد، طراحی سایت واکنش گرا یا رسپانسیو می باشد. از آنجا که دسترسی به صفحات سایت در اکثر مواقع از طریق دستگاه های تلفن همراه با صفحات نمایش در سایزهای مختلف انجام میشود، در نتیجه طراحی باید به گونه ای باشد که دستگاه های مختلف نوع نمایش و ظاهر آن دچار به هم ریختگی نشود و اصطلاحا واکنش گرا باشد. اهمیت این مساله به اندازه ای می باشد که در حال حاضر یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو از طرف گوگل، واکنش گرایی آن ها در دستگاه های مختلف می باشد.
لازم به ذکر است که عدم توجه به این مساله در طراحی سایت منجر به عدم رضایت کاربران می گردد و با ترک زود هنگام سایت، تاثیر منفی بر سئو ایجاد خواهد شد.

تجربه کاربری ux حرفه ای در طراحی سایت

تجربه کاربری یا احساسی که کاربربا ورود به سایت و مرور صفحات مختلف آن بدست می آورد، یکی از مهم ترین ویژگی هایی می باشد که باید در طراحی سایت به آن توجه ویژه داشت. حفظ سادگی و دوری از پیچیدگی، توجه به ناوبری سایت، دقت در ظاهر و محل قرار گرفتن دکمه ها و منوها از جمله مواردی می باشند که می توانند در طراحی تجربه کاربری یا ux مورد توجه قرار گیرند.

بهینه بودن سرعت سایت در طراحی سایت

نقش بسیار مهم سرعت سایت در میزان رضایت کاربران باعث شده است که ابزارهای مختلفی برای شناسایی محدودیت ها و مشکلات در این زمینه طراحی گردند. در فرآیند طراحی سایت، یکی از مهم ترین بخش ها تست سرعت در گام های مختلف و بهبود آن می باشد که تاثیر مستقیم بر سئو و بهینه سازی سایت دارد.
برای پی بردن به اهمیت سرعت سایت، لازم است بدانید که سایت هایی که زمان باز شدن صفحات آنها بیش از 3 ثانیه طول میکشد با چیزی جز ترک سایت توسط کاربر روبرو نخواهند شد. در نتیجه نرخ پرش تا حد زیادی افزایش پیدا نموده و تاثیر منفی آن در سئو براحتی دیده خواهد شد.

دقت در نوع المان های گرافیکی در طراحی سایت

به همان اندازه که توجه به بخش فنی و نوع کد نویسی و انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب در طراحی سایت دارای اهمیت می باشد، دقت در المان های موجود در رابط کاربری و ظاهر سایت نیز مهم می باشند. به عنوان مثال، رنگ های به کار رفته در بخش های مختلف سایت هر یک موجب برانگیختن احساس خاصی می گردد. در نتیجه یک طراح حرفه ای باید به خوبی با روانشناسی رنگ در طراحی سایت واقف باشد و بر اساس نوع فعالیت برند و مخاطبین هدف در نهایت ترکیب رنگ مناسب را انتخاب نماید.
از دیگر عناصر گرافیکی و المان های بصری موجود در سایت می توان به فونت، تصاویر و نوع دکمه ها و آیکن ها اشاره نمود که هر یک باید کاملا هوشمندانه انتخاب شوند.

بهینه سازی و سئو در طراحی سایت

همان طور که اشاره شد، هدف از طراحی سایت بدون شک چیزی نیست جز جذب مخاطب و بازدید کننده بیشتر که در نهایت تبدیل به مشتری و کاربران دائمی می گردند. به همین خاطر باید این کار را به گونه ای انجام داد که در رتبه های برتر نتایج موتورهای جستجو قرار گرفت و اصطلاحا سئو سایت را مد نظر قرار داد. سئو یا بهینه سازی سایت به مجموعه ای از فرآیندهای مختلف گفته میشود که تمام بخش های موجود در سایت را کاملا مطابق با استانداردهای موتورهای جستجو طراحی شوند. استفاده از علم روز و استاندارد در کد نویسی، انتخاب عنوان و استفاده از کلمات کلیدی در عنوان و توضیحات سایت از جمله موارد مهمی می باشند که می توانند به شدت در سئو موثر باشند.

امکانات متداول در طراحی سایت

منوها و خدمات موجود در سایت به هدف اصلی برند و نوع کسب و کار آنها بستگی دارد. به عنوان مثال، در طراحی سایت فروشگاهی باید حتما بخشی را برای خرید محصولات اختصاص داد، این فرآیند و قابلیت بدون شک در سایر سایت ها ممکن است کاملا بیهوده باشد. اما در حالت کلی می توان به برخی از امکانات مشترک بر روی تمام سایت ها اشاره نمود:
جستجو: دسترسی به محتوا و اطلاعات مورد نیاز در سایت هایی با تعداد صفحات زیاد می تواند کاملا گیج کننده باشد. به همین خاطر قرار گرفتن امکان جستجو در لیست امکانات سایت یک بخش ضروری می باشد. دسترسی سریع به اطلاعات بر تجربه کابری تاثیر مثبت خواهد داشت.
تماس با ما: طراحی سایت های غیرقابل اعتماد کاری بیهوده می باشد و باید راهکارهایی را برای ایجاد حس اعتماد در کاربران انجام داد. یکی از این کارها قرار دادن اطلاعات تماس با مدیران سایت و بخش های پشتیبانی می باشد که در اکثر سایت ها موجود است.
ارسال نظرات کاربران: به منظور آگاه شدن از مشکلات موجود در بخش های مختلف سایت و محدودیت هایی که کاربران با آن مواجه میشوند، بهترین کار گوش دادن به نظرات آنها می باشد. قرار دادن بخش ارسال نظرات کاربران راه ارتباطی مناسب بین مدیران و کاربران می باشد.
معرفی محصولات: محصولات یک سایت می تواند لیستی از اجناس مختلف باشد یا فایل های الکترونیکی و غیره، در هر صورت باید بخشی را برای معرفی آنها اختصاص داد.
وبلاگ: اهمیت بسیار زیاد بازاریابی محتوا و تاثیر چشمگیر آن بر سئو، باعث شده است که یکی از ارکان اصلی در طراحی سایت، قرار دادن وبلاگ یا مقالات می باشد. دقت در ظاهر وبلاگ و چیدمان صحیح مطالب در کنار یکدیگر از جمله مواردی هستند که باید به آن دقت داشت.
شرکت های طراحی سایت حرفه ای
طراحی سایت یک کار کاملا تخصصی بوده و انجام دادن آن نیاز به استفاده از یک گروه حرفه ای در این زمینه دارد. تیم های طراحی سایت شامل طراح گرافیک مسلط بر طراحی وب، طراح تجربه کاربری ux، برنامه نویسان در بخش های مختلف مانند سرور و پایگاه داده و غیره می باشند. بدون شک دست یافتن به تیمی کاملا حرفه ای در این زمینه کار کمی سختی می باشد. شرکت طراحی سایت سورینت با همکاری افراد کاملا حرفه ای و برنامه نویسان مسلط بر زبان های مختلف و آشنایی با علم سئو، می تواند گزینه ای مناسب برای طراحی سایت مشاغل مختلف باشد. جهت دریافت مشاوره و تعامل برای طراحی سایت می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در سایت استفاده نمایید.