راهنمای گام به گام طراحی سایت با ساده ترین روش

گام به گام طراحی سایت

در سال 2017 حدود 71 درصد از کسب و کارهای کوچک به طراحی سایت نگاه ویژه داشته و آن را بخشی مهمی از برندینگ خود دانسته اند و 91 درصد از برندهای بدون سایت تا پایان سال 2018 دارای سایت شده اند. به عبارت ساده تر می توان گفت، طراحی سایت در دنیای امروز به اندازه داشتن شماره تلفن ضروری می باشد.

ممکن است به تازگی بخواهید برای کسب و کار کوچک خود طراحی سایت انجام دهید یا سایت قدیمی برندتان را بخواهید بروزرسانی کنید. در هر صورت اگر بتوانید طراحی سایت را خودتان انجام دهید، در واقع نوعی غرور در شما ایجاد خواهد شد. علاوه براین،  صرفه جویی زیادی در هزینه هایتان را به همراه خواهد داشت.

چطور طراحی سایت را رایگان انجام دهیم؟

در ادامه راهنمای گام به گام طراحی سایت را در هفت گام معرفی خواهیم کرد.

  • پلت فرم انتخاب کنید
  • نام دامنه انتخاب و  میزبانی وب بگیرید
  • یک قالب برای سایت انتخاب کنید
  • صفحات را به سایت اضافه کنید
  • تولید محتوا کنید
  • تنظیمات را انجام دهید
  • پلاگین ها را نصب نمایید

برای سایت پلت فرم انتخاب کنید

اولین چیزی که باید در طراحی سایت مد نظر داشته باشید، انتخاب CMS یا سیستم مدیریت محتوا مناسب با کسب و کارتان می باشد. بسیاری از سایت سازهای رایگان با قیمت مناسب وجود دارند، اما همه ی آنها در یک سطح از کیفیت قرار ندارند و باید قبل از انتخاب آنها، نقاط مثبت و منفی را مد نظر داشته باشید.

به عنوان مثال، فرض کنید که شما برای طراحی سایت نیاز به پلت فرمی دارید که امکان برنامه نویسی را به شما بدهد و یا این امکان وجود نداشته باشد. یا ممکن است قصد داشته باشید سایتی طراحی کنید که از چند زبان پشتیبانی کند. به همین خاطر لازم است تا قالب های ارائه شده توسط سیستم CMS های مختلف را از نظر هزینه و سایر موارد با هم مقایسه کنید.

دریافت نام دامنه و میزبان وب

یکی از مهم ترین راه ها برای قانونی به نظر رسیدن یک سایت، انتخاب درست نام آن می باشد. به عنوان مثال، اگر شما به دنبال استخدام یک نویسنده آزاد یا فریلنسر هستید، آیا از Carolineforsey.weebly.com استخدام می کنید یا Carolineforsey.com؟ یک .weebly یا .wordpress extension در واقع یک شاخص هستند که شما برای استفاده از خدمات کامل آنها هزینه پرداخت نمی کنید و این ممکن است نوعی غیرحرفه ای بودن یا کیفیت پایین برند شما را نشان دهد. در نتیجه ممکن است در ذهن بیننده و مشتری این سوال بوجود آید که چرا خدمات کامل ارائه نمی دهید و شاید تازه تاسیس بودن برندتان را در ذهن آنها القا کند.

خوشبختانه خرید نام دامنه نیاز به پرداخت هزینه ی زیادی ندارد. مساله ی مهم در اینجا، انتخاب نام مشابه با نام برند و شرکت تان می باشد. اما از آنجا که تا کنون بیش از 1.8 میلیارد سایت تا امروز وجود دارد و در نتیجه ممکن است نام شرکت شما از قبل استفاده شده باشد. در این شرایط می توانید از پسوندهای متفاوتی مانند .net، .com و غیره استفاده کنید.

با توجه به اینکه در زمان پرداخت هزینه برای انتخاب نام دامنه آن را به ایمیل شخصی خود متصل می کنید، در نتیجه اطمینان حاصل کنید که نامی را برای سایت انتخاب کرده اید که مشابه با هویت اصلی بردتان می باشد.

قالب مناسب برای سایت انتخاب کنید

روی پلت فرمی که برای طراحی سایت انتخاب کرده اید، در این مرحله باید زمان بگذارید و قالب ایده آل و متناسب با برندتان را انتخاب نمایید. همیشه بخاطر داشته باشید که هیچکس به اندازه ی شما نمی تواند برندتان را بشناسد، به همین خاطر برای انتخاب قالب و الگوی سایت وقت بگذارید تا انتخاب تان عالی و زیبا باشد.

در CMS شما احتمالا می توانید از فیلترها برای انتخاب الگو استفاده نمایید یا با جستجو تعداد انتخاب هایتان را محدود کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که الگو و قالب هایی را انتخاب نمایید که واکنش گرا باشند و در دستگاه های مختلف به درستی نمایش داده شوند. علاوه براین، باید در این مرحله تصمیم بگیرید که قصد دارید تا هدر استاتیک داشته باشید یا هدرتان به صورت اسلاید باشد و علاوه بر باید مشخص کنید که چه تعداد صفحه در منو بار نیاز دارید. از فونت های ناخوانا یا پس زمینه های پر از زرق و برق که درک پیام اصلی را برای بیننده سخت می کند به شدت دوری کنید.

هنگامی که یک قالب یا تم را انتخاب می کنید، زمانی را برای سفارشی سازی آن اختصاص دهید. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که طراحی سایت و قابلیت هایی که برای آن انتخاب می کنید به شدت در میزان رضایت کاربر موثر می باشد و در نهایت باعث ایجاد موفقیت شما خواهد شد.

صفحات سایت را اضافه کنید

برنامه ریزی برای صفحات موجود در سایت اهمیت بسیار زیادی دارند. با توجه به نوع فعالیت کسب و کارها این صفحات با هم متفاوت می باشد ولی در اغلب آنها یک صفحه برای درباره ما، تماس با ما و صفحه اصلی باید در نظر گرفته شود. برای اینکه مطمئن شوید چه صفحاتی باید روی سایت تان باشد، بهتر است سایت های سایر رقبا را مرور کنید و از آنها الهام بگیرید.

قرار دادن یک صفحه به نام وبلاگ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و مزایای زیادی برای برندتان دارد که در طراحی سایت باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

تولید محتوا کنید

این بخش قطعا یکی از مهم ترین گام ها در طراحی سایت می باشد. در این مرحله باید تصمیم بگیرید که بعد از تنظیم صفحات دقیقا چه چیزی را قرار است بر روی سایت تان قرار دهید. سعی کنید متن های با کیفیت و تاثیرگذار در قسمت درباره ما قرار دهید و چند لندینگ پیج یا صفحه فرود ایجاد کنید. با همکاران و سایر افراد گروه مشورت کنید و تصمیم بگیرید که دقیقا چه نوع محتوایی را می خواهید روی سایت خود قرار دهید؟ متن های خنده دار یا مطالب کاملا جدی و غیره

صفحات فرود در واقع نوعی مقدمه و معرفی هستند و به عنوان مثال در آنها می نویسید “ما XYZ را انجام می دهیم”، سپس در صفحه درباره ما باید بنویسید که “ما XYZ هستیم” و در نهایت در صفحه ی معرفی محصول و خدمات، در خطوط پایانی باید مشخص کنید که اگر می خواهید با ما وارد همکاری شوید یا از سرویس های ما استفاده کنید، در اینجا ما راه و روش آن را به شما نشان خواهیم داد.

در تمام این صفحات دقت داشته باشید که باید از کلمات کلیدی به اندازه کافی استفاده نمایید. پیشنهاد می کنیم در انتخاب نوع نوشته و محتوای هر صفحه، ابتدا صفحات سایر رقبا را مرور کنید و از آنها الهام بگیرید.

تنظیمات کلی و عمومی را انجام دهید

بعد از اینکه صفحات را با حجم زیادی از محتوا پر کردید، می توانید قابلیت جستجو را با پر کردن سایر تنظیمات موجود در CMS افزایش دهید. مطمئن شوید که در قسمت عنوان سایت یک عنوان مناسب و شعار درست و متناسب با برند را وارد کرده باشید. URLها را بررسی کنید و دقت کنید که آیا آنها برای جستجو کاملا بهینه هستند؟

پلاگین نصب کنید

در نهایت، به تمام بخش های سایت دقت کنید و مواردی که فراموش شده و جا افتاده اند را شناسایی کنید. بهترین پلت فرم CMS تمام افزونه ها و ادغام هایی که نیاز دارید را پیشنهاد می دهد. به عنوان مثال، برای اینکه مطمئن شوید که طراحی سایت را کاملا امن انجام داده اید، بهتر است پلاگین هایی که از حمله نرم افزارهای مخرب جلوگیری می کنند استفاده نمایید.

بهترین پلاگین های مورد نیاز را در کتابخانه پلاگین جستجو و نصب کنید تا کارایی سایت را به سطح مطلوبی برسانید.

در نهایت می توانید روی دکمه ی انتشار کلیک کنید و سایت شما آماده ی استفاده می باشد.

طراحی سایت حرفه ای

گام های طراحی سایت با گوگل

سایتهای گوگل یکی از ساده ترین سایت سازهایی می باشد که در کنار سادگی، قالب و ابزارهای کمی پیچیده دارد. در این قسمت مراحل طراحی سایت با گوگل را معرفی خواهیم کرد تا بتوانید براحتی برای کسب و کارتان یک سایت بسازید.

البته پیشنهاد می کنیم که از این سایت ها برای میزبانی وب اصلی برندتان استفاده نکنید چون تعداد ابزارهای آن محدود می باشد. یکی از مزایای این سایت ها اشتراک گذاری ساده ی این سایت ها با سایر حساب های گوگل مانند Google docs می باشد.

چهار مرحله طراحی سایت با گوگل عبارتند از:

1- برای ایجاد و طراحی سایت با سایت های گوگل ابتدا باید وارد لینک https://sites.google.com/new شوید و سپس روی علامت + در گوشه پایین سمت راست کلیک نمایید.

طراحی سایت با گوگل

2. سپس یک تم و قالب از لیست گزینه های پیشنهادی در سمت راست داشبورد انتخاب کنید.

طراحی سایت

3- اکنون می توانید محتوا را به سایت اضافه کنید. به عنوان مثال، برای عنوان عبارت مورد نظر را با استفاده از text box در پنل insert وارد نمایید. پنل insert همچنین شامل گزینه هایی برای قرار دادن تصویر، لینک ها و یا اتصال به google drive یا google docs می باشد.

راهنمای طراحی سایت

4- برای اینکه بتوانید از سایت استفاده کنید، در این مرحله روی دکمه ی publish کلیک کنید.

انتشار

مراحل گام به گام طراحی سایت با وردپرس

وردپرس سریع ترین سیستم مدیریت محتوا می باشد که روزانه 500 سایت جدید را راه اندازی می کند. وردپرس بخاطر داشتن کتابخانه ی بزرگ از قالب و تم ها و همچنین فراهم کردن فرصت نصب پلاگین های مختلف و متناسب با برند و کسب و کارتان و همچنین توجه به سئو و بهینه سازی سایت، یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی سایت محسوب میشود.

طراحی سایت با وردپرس ساده و ارزان می باشد و برای کسب و کارهای کوچک گزینه ی مناسبی خواهد بود.

مراحل طراحی سایت با وردپرس عبارتند از:

1- وارد لینک https://wordpress.com/create/ شوید و روی دکمه get started کلیک کنید.

طراحی سایت با وردپرس

2- در این مرحله اطلاعات موجود در فرم مرحله اول که شامل نام سایت و موضوع سایت می باشد را تکمیل کنید

طراحی سایت

3- در گام 3 لازم است تا نام دامنه ای که خریداری کرده اید را وارد نمایید. اگر دامنه را خریداری نکرده اید در این قسمت می توانید مستقیما این کار را انجام دهید.

خریدن نام دامنه

4- طرح پرداخت را متناسب با بودجه و هدف و نوع کسب و کارتان انتخاب کنید

طرح پرداخت

5- در این مرحله سایت ایجاد شده است. حال باید از داشبورد سمت چپ، گام های بعدی را طی کنید. به عناون مثال می توانید آیکن ها را برای سایت آپلود کنید.

آپلود آیکن

5- در این مرحله پیشنهاد می کنیم بر روی themes در کنار customize کلیک کنید.

منوهای مدیریت

6- تم های مختلف را می توانید در این مرحله انتخاب و یا بر اساس موضوع برند جستجو کنید.

انتخاب قالب

7- سپس، روی دکمه add در کنار site pages روی داشبورد کلیک کنید و محتوا و اطلاعات مورد نیاز را برای سایت کامل کنید. در سمت راست، page settings وجود دارد که شامل ویژگی های تصاویر و صفحات و غیره می باشد.

تکمیل اطلاعات سایت

8- در نهایت، روی configure در داشبورد کلیک کنید. در این قسمت می توانید پلاگین های مورد نیاز را انتخاب و تنظیمات را انجام دهید. همچنین می توانید افراد مختلف را به سایت اضافه کنید.

منوی تنطیمات

مراحل گام به گام طراحی سایت با hubspot

یکی دیگر از گزینه های مناسب برای طراحی سایت، hubspot می باشد که قابلیت اضافه کردن پلاگین ها و قابلیت های مختلف را داشته و ابزارهای سئو seo و بهینه سازی سایت در آن موجود است. برای طراحی سایت با hubspot می توانید مراحل زیر را طی کنید:

1- وارد پرتال hubspot شوید و روی content کلیک کنید که در بالای داشبورد قرار گرفته است. سپس روی landing pages کلیک کنید.

لندینگ پیج از منوی بالا

2- سپس روی دکمه نارنجی رنگ در سمت راست بالا به نام create landing page کلیک کنید

لندینگ پیج

3- نام صفحه را انتخاب و روی create page کلیک کنید

ایجاد برگه

4- در این مرحله باید قالب را با select a template انتخاب نمایید. قالب مورد نظر را با جستجو یا اسکرول کردن صفحه و متناسب با نوع کسب و کارتان مشخص نمایید.

انتخاب یک تمپلیت

5- این صفحه در واقع صفحه فرود شما خواهد بود. سپس می توانید text boxها و تصاویر و سایر ماژول ها را ویرایش کنید.

طراحی اسلایدر

6- سپس می توانید روی ابزار edit modules در سمت راست صفحه کلیک کنید و فرم را ویرایش نمایید. تصاویر، متن ها، بخش ها و فرم و سایر ماژول ها را از edite modules می توانیم اضافه کنیم.

خدمات متنی

7- حال در این مرحله وارد داشبورد شوید و بر روی content در بالای صفحه کلیک کنید و سپس website pages را انتخاب نمایید.

انتخاب صفحه سایت

8- بر روی create website page کلیک کنید و نام سایت مانند صفحه فرود خواهد بود. حال باید فرایندی مشابه مرحله ی انتخاب قالب را تکرار کنید و محتوا را اضافه نمایید.

ایجاد برگه

9- برای برقراری ارتباط بین سایت و شبکه های اجتماعی، روی social کلیک کنید. تمام حساب های کاربری را در شبکه های اجتماعی می توانید آنالیز و ردیابی کنید و پست ها و نظرات و همچنین تصاویر شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و غیره را مستقیما از طریق داشبورد hubspot را منتشر کنید.

ارتباط سایت و شبکه های اجتماعی

10- برای تحلیل و آنالیز سایت می توانید روی دکمه ی report و سپس روی analytics tools کلیک نمایید. در این مرحله لازم است تا tracking code را نصب کنید که مراحل آن بسیار ساده می باشد. کافیست install the tracking code را کلیک کنید.

تحلیل و آنالیز سایت

11-اگر می خواهید در وبلاگ محتوای مورد نیاز را پست کنید، به content  و سپس blog بروید. در این قسمت می توانید پست های وبلاگ را ایجاد، انتشار و یا مانیتور نمایید.

وبلاگ نوشته ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آماده ای توی دنیای وب قدرتمند عمل کنی !؟

اگه برای محقق کردن اهداف تجاریت مصمم هستی ! اگه می خوای به سرعت در فضای وب پیشرفت کنی  ! می تونی از خدمات 360 درجه سورینت کمک بگیری !!