چگونه یک صفحه اصلی عالی طراحی کنیم؟

طراحی سایت کاربردی

اکثر کسب و کارها و شرکت ها در این دوره، اهمیت حضور آنلاین را برای دستیابی به طیف وسیع تری از مشتریان بالقوه می دانند. صرف فکر و تلاش زیاد برای طراحی با کیفیت صفحه اصلی (Home Page) وب سایت، واقعاً می تواند تعیین کننده باشد که بازدیدکنندگان، سایت شما را با حس خوبی از برند و محصولاتتان ترک می کنند یا با حس بد.

به همین دلیل طراحی وب سایت به صورت خلاقانه و جذاب، با تمرکز ویژه بر روی صفحه اصلی آن، از اهمیت بالایی برخوردار است.

صفحه اصلی وب سایت همان چیزی است که بازدید کننده پس از کلیک روی نتیجه جستجو وارد آن می شود. از آنجا که این بازدید احتمالاً یکی از اولین برداشت های بازدیدکننده از یک شرکت یا محصول را رقم می زند، بسیار ضروری است که طراحی سایت فروشگاهی یا شرکتی به گونه ای باشد که صفحه اصلی را تا حد ممکن دیدنی و جذاب نشان دهد.

صفحه اصلی سایت اگر قوی طراحی شده باشد، می تواند بازدیدکنندگان را ترغیب کند که زمان بیشتری را در سایت در مورد محصول یا خدمات ارائه شده جستجو کنند. همچنین آن ها را به مطالعه و یادگیری بیشتر دعوت می کند. در نهایت امید می رود که آن ها را متقاعد به خرید نیز کند.

در ادامه قصد داریم برخی از عناصر اساسی را که یک صفحه اصلی مدرن باید داشته باشد، مرور کنیم.

معرفی مؤثر کسب و کار شما

مهم‌ترین جنبه هر صفحه اصلی این است که چگونه به طور مؤثر چشمان بازدید کننده را درگیر کرده و توجه او را جلب می کند. به همین دلیل صفحه اصلی شما باید بتواند که فقط در چند ثانیه، پاسخ سه سؤال اصلی و مهم را در مورد کسب و کار یا محصول شما برای مخاطبان مشخص نماید.

طراحی صفحه اصلی نقش مهمی در طراحی سایت فروشگاهی دارد
معرفی برند شما

هنگام طراحی صفحه اصلی خود این سؤالات را در ذهن داشته باشید:

1. شما به عنوان یک برند چه کسی هستید؟ (شرکت، محصول یا خدمات شما در مورد چیست؟)

2. چه کاری انجام می دهید؟ (شرکت، محصول یا خدمات شما در واقع برای کاربران خود چه کاری انجام می دهد؟)

3. مزیت رقابتی شما نسبت به سایر رقبایتان چیست؟ (چگونه شرکت، محصول یا خدمات شما می تواند مشکلی را برای کاربران حل کند یا نیازی از آن ها را بهتر از سایر گزینه های موجود در بازار برآورده کند؟)

با اطمینان از این که صفحه اصلی شما به سرعت و به وضوح پاسخ این سه سؤال ساده را منتقل می کند، می توانید به بازدیدکنندگان کمک کنید تا در مورد برند شما بیشتر بدانند و در عین حال اعتماد لازم برای خرید را به آن ها بدهید.

بسیاری از مشاغل از استراتژی طراحی شعارهای کوتاه یا برچسب‌هایی استفاده می کنند که ارزش منحصر به فرد آن‌ها را به عنوان یک برند برجسته می کند.

خواندن
آموزش تمدید هاست و دامنه

این برچسب‌ها به راحتی پیشنهاد کسب و کار برای مشتری را توصیف می کنند و تقریباً یک ارتباط فوری و به یاد ماندنی با بازدید کننده برقرار می نمایند.

آن‌ها اغلب در صفحه اصلی به نمایش در می آیند و در بسیاری از استراتژی های تجاری و بازاریابی شرکت مورد استفاده قرار می گیرند.

طراحی صفحه اصلی ریسپانسیو

بازدیدکنندگان وب سایت شما از طریق دستگاه های مختلف، از رایانه های شخصی گرفته تا تبلت و گوشی های تلفن هوشمند، از سایت شما بازدید می کنند. با افزایش کاربرد موبایل در سراسر جهان، جای تعجب نیست که تقریباً  چیزی حدود 60٪ از کل بازدید های وب سایت از طریق دستگاه تلفن همراه انجام می شود.

طراحی ریسپانسیو در طراحی سایت فروشگاهی مهم است.
طراحی ریسپانسیو

برای اطمینان از رقم خوردن تجربه کاربری بهتر برای مشتری که از وب سایت شما دیدن می کند، مهم است که طراحی صفحه اصلی خود را به صورت ریسپانسیو انجام دهید.

طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا به این معنی است که :

 • کاربران با هر دستگاهی که از سایت شما بازدید می کنند، تجربه کاربری یکسان و مشابهی برای آن ها رقم بخورد.
 • پیمایش میان قسمت های مختلف سایت آسان باشد تا کاربران بتوانند به سرعت در صفحات مختلف وب سایت شما گشت و گذار کنند.
 • عملکرد سایت در هر دستگاهی با ابعاد صفحه نمایش مختلف مشابه باشد به طوری که کاربران برای دسترسی به همه امکانات سایت مجبور به تعویض دستگاه خود نشوند.

اطمینان حاصل کنید که پیشنهاد شما برای کاربران در هر اندازه صفحه به وضوح برای آن ها نمایش داده می شود.

ارائه تجربه کاربری خوب و یکسان، بدون توجه به اندازه صفحه یا نوع دستگاهی که بازدید کننده از آن استفاده می کند، به شما کمک می کند تا برند خود را در ذهن مخاطبان ثبت کنید به طوری که هر زمان نشانی از آن دیدند آن را بشناسند.

ارائه یک طرح منسجم و اولویت دادن به ریسپانسیو بودن در هنگام طراحی سایت شرکتی، به شما کمک می کند با بازدیدکنندگان سایت خود ارتباط بهتری برقرار و اطمینان حاصل کنید که آن ها تجربه مثبتی از تعامل با کسب و کار شما دارند.

پویا، تعاملی و جذاب

مردم معمولاً رویدادهای دارای بار احساسی را بهتر از رویدادهای خشک به خاطر می سپارند. استفاده از این حقیقت در طراحی صفحه اصلی سایت می تواند به شما کمک کند تجربه مثبتی را برای بازدیدکنندگان خود ایجاد کنید.

یک صفحه اصلی پویا می تواند احساسات مثبتی را در بازدیدکنندگان ایجاد کند و احتمال تعامل آن‌ها را با سایت شما (به عنوان یک سایت به یاد ماندنی) افزایش دهد.

مثلاً استفاده از تصاویر متحرک، انیمیشن ها، فیلم ها یا بازی های کوچک باعث می شوند تا بتوانید به صورت مثبت و مؤثر با کاربران خود ارتباط برقرار کنید. حتی جزئیات کوچک‌تر مانند انیمیشن های کوچک در هدرها و پاورقی‌ها می‌توانند تجربه بازدید کننده را بهبود بخشند.

خواندن
افزودن سايت به دايركتوري

چیدمان‌های پویا همچنین می تواند نمای کلی از کسب و کار شما را به بازدیدکنندگان ارائه دهد. پیاده سازی جنبه هایی از واقعیت مجازی یا نماهای 360 درجه مجازی محصول به کاربر کمک می کند احساس کند که درک خوبی از کار شما و آن چه قصد خریدش را دارد، پیدا کرده است.

از طرفی می تواند ارتباطی را که مخاطب با برند شما برقرار کرده است، عمیق‌تر کند.

به روز رسانی گاه به گاه محتوای صفحه اصلی برای انعکاس نیازهای فعلی مشتریان یا به اشتراک گذاشتن آخرین اخبار شرکت شما، روش دیگری برای پویا نگه داشتن وب سایت و ارتباط دائمی آن با بازدید کنندگان است.

به عبارت دیگر، داشتن رویکرد پویا در مورد طراحی و چیدمان صفحه اصلی، به شما کمک می کند تا کاربران را با صفحه خود درگیر کنید و در عین حال یک تجربه بی نظیر مثبت و منحصر به فرد را برای آن‌ها رقم بزنید به طوری که ترغیب شوند تا دوباره به سایت شما بازگردند.

طراحی صفحه اصلی به صورت پویا و تعاملی
طراحی صفحه اصلی

پیمایش ساده و روان

روند مرور و پیمایش وب سایت شما باید کاربرپسند باشد. به عبارت دیگر تعامل با سایت شما هرگز نباید کاربر ناراضی به جا بگذارد؛ زیرا حتی یک تجربه منفی می تواند به رابطه بالقوه شما با مشتریان آسیب برساند.

در طراحی هوشمندانه و حرفه ای صفحه اصلی، پیمایش ساده با منوهایی که به راحتی قابل شناسایی هستند و با رنگ و کنتراست بصری از یکدیگر جدا می شوند، اولویت بالایی دارند.

تعریف برچسب عنوان اختصاصی برای صفحات مختلف نیز ضروری است. به این ترتیب کاربران می‌توانند به سرعت تشخیص دهند که یک تب یا دکمه ناوبری آن‌ها را به کجا می برد.

اطمینان از این که بازدید کننده از وب سایت همیشه می‌داند در کجای وب سایت شما قرار دارد نیز مهم است. بنابراین به خاطر داشته باشید که جزئیات کوچک مانند نمایش تصویری یک سربرگ انتخاب شده (از طریق برجسته سازی، کنتراست یا تغییر رنگ) واقعاً می تواند تفاوت مهمی ایجاد کند.

فراموش نکنید که یک طراحی صفحه اصلی عالی، به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا به راحتی بین سایر صفحات سایت حرکت کنند و حس خوبی از گشت و گذار در سایت شما به دست آورند.

دعوت به اقدام های مناسب

این که چند بازدیدکننده وارد صفحه اصلی سایت شما شوند شروع خوبی است، اما با حضور در آن جا در مرحله بعد با آن ها چه می‌کنید؟

صفحات خانگی مدرن با تمرکز بر نیاز بازدیدکنندگان با یک دعوت به اقدام (CTA) سنجیده و ترغیب کننده مانند:

 • اکنون ثبت نام کنید!
 • امروز بپیوندید
 • با یک دوره آزمایشی رایگان شروع کنید
 • اشتراک رایگان بگیرید!
خواندن
8 ویژگی طراحی و جلوه های بصری در طراحی سایت

یا سایر نمونه های با شانس کلیک بالای دعوت به اقدام، مخاطب را به مرحله بعدی فرآیند خرید راهنمایی می کنند.

هدف اصلی هر صفحه وب باید جلب هر چه بیشتر توجه مخاطب باشد تا بازدیدکنندگان بیشتری را به وب سایت راهنمایی کند. پس از آن نگه داشتن مخاطب در صفحه و واداشتن او برای انجام یک عمل و درگیری با سایت شما اهمیت پیدا می کند.

مثلاً می توانید آن ها را تشویق کنید که یک کتاب الکترونیک رایگان را مطالعه کنند، اطلاعات تماس خود را بگذارند یا در غیر این صورت به نحوی با کسب و کار شما درگیر شوند.

استفاده از دعوت به اقدام مناسب (CTA) مناسب و بهبود روش‌های انتقال پیام وب سایت، برای راهنمایی بازدیدکنندگان از طریق یک مسیر خاص، می تواند هر صفحه اصلی را از یک بروشور به یک موتور فروش قدرتمند تبدیل کند.

اهمیت دعوت به اقدام مناسب در طراحی صفحه اصلی

استانداردهای مدرن برای طراحی صفحه اول وب سایت

دنیای طراحی تا همین اواخر کاملاً ایستا، بسته و متقارن بود. همان‌طور که طراحی گرافیک و فناوری های مربوط به آن بالغ شده است، طراحان با رویکردی خلاقانه و کمتر سخت‌گیرانه و همچنین با جسارت بیشتری شروع به نقض قوانین قدیمی طراحی کرده‌اند.

در نتیجه شاهد افزایش تعداد طرح های نامتقارن و جدید برای وب سایت ها هستیم. با استفاده از یک رویکرد حداقلی برای شکل دادن اسکلت یک طرح و ترکیب رویکردهای خلاقانه تر هنگام تعیین موقعیت عناصر مختلف صفحه و انتخاب پالت های رنگ، طراحان قادر به ایجاد استانداردهای هیجان‌انگیز جدید هستند.

با این وجود، اکثر وب سایت های مدرن به طور کلی از موارد زیر تشکیل شده اند:

 • چیدمان‌های خلاقانه
 • دعوت به اقدام های مربوطه
 • استفاده مناسب از فضای سفید
 • رنگ های دلپذیر
 • نصب فونت ها و سایر عناصر پشتیبانی کننده
 • تجربیات سینمایی جذاب و ایجاد کننده درگیری برای مخاطب
 • موسیقی پس زمینه دلپذیر

سخن پایانی

از آن جا که صفحه اصلی شما می تواند نقش مهمی در خوب یا بد بودن برداشت اولیه بازدیدکنندگان از کسب و کار شما ایفا کند، بسیار مهم است که یک معرفی صحیح مؤثر از برند شما ارائه دهد. به طوری که توضیح دهد شما چه کسی هستید و محصول شما چیست.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که صفحه اصلی شما

به صورت ریسپانسیو طراحی شود. همچنین مطمئن شوید صفحه پویا، جذاب و پیمایش آن ساده است و کاربران را مجبور می کند دعوت به عمل شما را انجام دهند. برای مدرن و مؤثر نگه داشتن ارائه آنلاین خود، در صورت لزوم، صفحه اصلی و وب سایت خود را به روز کنید و مطمئن شوید که بازدیدکنندگان خود را برای خریدهای بیشتر باز می‌گردانید!

آماده ای توی دنیای وب قدرتمند عمل کنی !؟

اگه برای محقق کردن اهداف تجاریت مصمم هستی ! اگه می خوای به سرعت در فضای وب پیشرفت کنی  ! می تونی از خدمات 360 درجه سورینت کمک بگیری !!