9 قانون طلایی طراحی سایت با اسکرول طولانی

اسکرول طولانی در سایت

طراحی سایت شرکتی و فروشگاهی با اسکرول طولانی اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است و این روند اتفاقی نیست. تکنیک اسکرول طولانی به کاربران امکان می‌دهد بدون هیچ گونه ایجاد وقفه یا تعامل اضافی، قسمت‌های زیادی از محتوا را مرور کنند؛ زیرا اطلاعات به سادگی هنگام پیمایش کاربر در صفحه ظاهر می‌شود.

پیمایش طولانی به کاربران امکان می‌دهد حجم زیادی از محتوا را بدون وقفه مصرف کنند (مشابه آن چه که در فیدهای فیس بوک و توییتر مشاهده می‌کنید).

طراحی سایت شرکتی و راهکارهای آن

مزیت های طراحی سایت با اسکرول طولانی

  • پتانسیل بیشتری برای جلب نظر کاربران دارد. پیمایش باعث می‌شود تا کاربران تعامل بهتری با محتوای صفحه برقرار کنند و راحت‌تر به هدف خود برسند.
  • مزیت عدم نیاز به کلیک بر روی گزینه “بعدی” در اسکرول طولانی باعث درگیری بیشتر کاربران با محتوا و پرت نشدن حواس آن‌ها می‌شود.
  • در دستگاه‌های تلفن همراه به خوبی اجرا می‌شود. افزایش استفاده از صفحه نمایش موبایل نقشی اساسی در پذیرش گسترده این روش داشته است: هرچه صفحه کوچک‌تر باشد، پیمایش طولانی‌تر می‌شود.

طراحی سایت با اسکرول طولانی درهای جدید زیادی را به روی طراحان باز می‌کند. با این حال، این الگو خالی از اشکال نیست. برای اجرای صحیح، طراحان باید به محتوا و نحوه پیمایش توجه زیادی نشان دهند.

در این مقاله، در مورد برخی از مزایا، مواردی که باید در استفاده این تکنیک در نظر گرفت و نکاتی سریع برای طراحی سایت با اسکرول طولانی بحث خواهیم کرد.

چه موقع از پیمایش طولانی استفاده کنید؟

پیمایش طولانی برای هر وب سایتی مناسب نیست. و تنها در شرایط زیر استفاده می‌شود:

  • برای داستان سرایی (اسکرول طولانی یک ساختار خطی ایجاد می‌کند که داستان نویسان می‌توانند از آن استفاده کنند)
  • برای محتوای ادامه دار و طولانی، مانند یک مقاله طولانی یا یک آموزش چند مرحله ای (به این ترتیبت تجربه کاربری بهتری نسبت به تقسیم آن در چندین صفحه جداگانه ایجاد می‌شود).
  • هنگامی که محتوا را نمی‌توان به قسمت‌های جداگانه تقسیم کرد و باید به عنوان یک کل ارائه شود (مثلاً یک اینفوگرافی).
  • برای برجسته کردن ویژگی ها، کیفیت ها یا ویژگی های یک محصول به صورت داستان وار و پیوسته.

نحوه پیاده سازی اسکرول طولانی

10 قانون زیر به شما کمک می‌کند تا تجربه کاربری خوبی را در طراحی سایت فروشگاهی با اسکرول طولانی فراهم کنید.

1. کاربران را برای پیمایش تشویق کنید

اگر چه که افراد معمولاً به محض بارگیری صفحه، شروع به اسکرول می‌کنند. اما محتوای قسمت بالای صفحه همچنان برای شما بسیار مهم است. آنچه در بالای صفحه ظاهر می‌شود، تأثیر اولیه را بر مخاطب می گذارد و کاربران کیفیت سایت شما را با توجه به این قسمت می سنجند.

در واقع مخاطبان در صورتی که آنچه در بالای صفحه قرار دارد به اندازه کافی جذاب باشد به اسکرول کردن ادامه می‌دهند. بنابراین جذاب ترین مطالب خود را در بالای صفحه قرار دهید:

  • معرفی خوب و جذابی از برند خود ارائه دهید. (یک مقدمه خوب زمینه را برای استفاده از محتوای صفحه‌ایجاد می‌کند و به این سؤال کاربر که: “این صفحه درباره چیست؟” پاسخ مناسب می‌دهد.)
  • از تصاویر جذاب استفاده کنید. (کاربران توجه زیادی به تصاویر نشان می‌دهند.)

در طراحی سایت با اسکرول طولانی برای موبایل مناسب است.

2. گزینه‌های پیمایش را در دسترس نگه دارید

در طراحی سایت پزشکی یا فروشگاهی با اسکرول طولانی، به خاطر داشته باشید که باید کاری کنید تا کاربران احساس نکنند در صفحه گم شده‌اند. اسکرول طولانی می‌تواند پیمایش میان محتوا را برای کاربران مشکل ساز کند.

مثلاً اگر با اسکرول کردن نوار پیمایش مخفی شود، کاربری که حجم زیادی از صفحه را پیموده است مجبور می‌شود برای یافتن موقعیت خود در صفحه، باز به بالا برگردد. راه حل واضح این مشکل استفاده از یک منوی چسبان است که با اسکرول کردن کاربر آن هم حرکت می‌کند و رو به پایین می‌آید و همواره مکان فعلی را نشان می‌دهد.

نوار پیمایش ثابت که با اسکرول کاربر فعال می‌شود

این مورد بیشتر برای دستگاه‌های تلفن همراه مناسب است. از آنجا که صفحه نمایش تلفن همراه کوچک‌تر از دستگاه‌های دیگر است، نوار پیمایش چسبیده می‌تواند قسمت نسبتاً زیادی از صفحه را اشغال کند. بنابراین می‌توان آن را به گونه ای طراحی کرد که وقتی کاربر در حال اسکرول به بالا برای پایین‌تر رفتن در صفحه و دیدن محتوای جدید است، نوار پیمایش پنهان بماند و پس از اسکرول به پایین برای بازگشت به بالا، نوار به نمایش در بیاید.

مثلاً فیس بوک با پنهان کردن نوار پیمایش بر اساس جهت اسکرول، از فضای صفحه به صورت بهینه استفاده می‌کند.

3. مطمئن شوید که دکمه های بازگشت به طور مناسب کار می‌کنند

اسکرول طولانی اغلب باعث می‌شود کاربر موقعیت خود را در صفحه گم بکند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که آن‌ها در هنگام مطالعه، روی یک لینک یا قسمت دیگر کلیک می‌کنند و موقع بازگشت و با کلیک بر دکمه بازگشت، به جای محل توقف خود، به بالای صفحه اصلی آورده می‌شوند.

اما وقتی کاربر پیوندی را در صفحه دنبال می‌کند و سپس دکمه “بازگشت” را کلیک می‌کند، انتظار دارد که به همان نقطه ای از صفحه اصلی که قبلاً بود بازگردد. از دست دادن موقعیت قبلی، آن‌ها را مجبور می‌کند تا محتوایی که قبلاً دیده اند را دوباره اسکرول کنند تا به جای قبلی خود برسند. و این باعث خستگی آن‌ها و رقم خورد یک تجربه کاربری منفی می‌شود.

4. استفاده از گزینه‌های پرش به موضوع خاص

یکی دیگر از مشکلات رایج طراحی سایت با اسکرول طولانی، پرت شدن حواس و فراموشی مطالب قبلی است. کاربر ممکن است در هنگام مرور محتوا نیاز داشته باشد تا به قسمت های قبلی آن مراجعه کند. این مسئله مخصوصاً وقتی محتوا به چندین بخش مهم تقسیم می‌شود (مانند یک آموزش طولانی)، می‌تواند مشکل جدی ایجاد کند.

گزینه “پرش به یک عنوان خاص” این مسئله را حل می‌کند. بهتر است محتوای صفحه به چندین قسمت تقسیم شود که به وضوح از یکدیگر تفکیک می‌شوند و راه پرش به هر کدام از آن‌ها همواره در دسترس کاربر باشد.

به طوری که با یک کلیک، کاربران بتوانند به بخش مورد نظر خود در صفحه اصلی بروند.

نکته: اگر می‌خواهید از ویژگی “پرش به بخش” استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید که دکمه های این ابزار به راحتی قابل استفاده هستند. اگر آن‌ها کوچک یا نامناسب باشند به طوری که نتوان به راحتی بر روی آن‌ها کلیک کرد (مخصوصاً در صفحه‌های لمسی)، کاربران را ناامید می‌کنید.

5. در زمان لود شدن محتوای جدید، بازخورد بصری ارائه دهید

طبق تحقیقات انجام گرفته، قابلیت مشاهده وضعیت سیستم از مهم‌ترین اصول در طراحی رابط کاربر است. کاربر می‌خواهد در هر زمان مشخص و با هر تعاملی که با سایت انجام می‌دهد، بداند که سایت شما در برابر درخواست او در چه وضعیتی است و کار او چقدر پیشرفت داشته.

در برابر این انتظار، یک وب سایت خوب نباید کاربر را وادار به حدس زدن بکند؛ بلکه باید از طریق واکنش و گزارش تصویری مناسب به او بگوید که چه اتفاقی می‌افتد.

اگر وب سایت شما به صورت پویا محتوا را بارگیری می‌کند، پس کاربران نیاز به نشانه واضحی دارند که وب سایت در حال انجام این کار است. آن‌ها را در جریان بگذارید. از نشانگر پیشرفت استفاده کنید تا نشان دهد محتوای جدید در حال بارگیری است و به زودی در صفحه ظاهر می‌شود.

از آنجا که قرار است بارگذاری محتوا سریع باشد (این کار نباید بیشتر از 2 تا 10 ثانیه طول بکشد)، می‌توانید از انیمیشن حلقه ای برای نشان دادن عملکرد سیستم استفاده کنید.

6. از HIJACK SCROLLING خودداری کنید

هایجک اسکرولینگ زمانی اتفاق می‌افتد که یک وب سایت کنترل نحوه اسکرول کردن صفحه را خود به دست بگیرد (مثلاً سرعت اسکرول کردن را به مقدار ثابتی محدود کند) و کاربر را در پیمایش صفحه محدود نماید.

هایجک اسکرولینگ بد است زیرا کاربر دیگر کنترل کاملی بر صفحه ندارد و قادر به پیش بینی رفتار آن نیست.

هایجک اسکرولینگ

7. بهینه‌سازی زمان بارگیری صفحه

طولانی بودن زمان بارگیری صفحه یک مشکل معمول در صفحات با اسکرول طولانی است. از طرفی طولانی شدن زمان بارگیری تأثیر منفی در تجربه کاربری دارد. در واقع، 47٪ از کاربران انتظار دارند که یک صفحه وب در عرض 2 ثانیه بارگیری شود. اگر صفحه‌ای در عرض 3 ثانیه بارگیری نشده باشد، 57٪ از کاربران آنجا را ترک می‌کنند.

اگرچه زمان بارگیری برای صفحات پیمایشی طولانی چالش برانگیز است، اما می‌توان آن را حل کرد. زمان بارگیری صفحه را می‌توان با تکنیک‌های بارگیری متوالی (مانند Lazy Loading)، بهینه نمود تا کاربران بتوانند سریعاً به مطالب مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

8. در نظر بگیرید که صفحه شما چه ظرفیت سخت افزاری را اشغال می‌کند

همیشه در نظر داشته باشید که در صورت طراحی سایت فروشگاهی با اسکرول طولانی (به ویژه برای صفحات با تصاویر و انیمیشن های زیاد) صفحه شما چه مقدار از ظرفیت سخت افزاری (CPU و حافظه) دستگاه مخاطب را مصرف می‌کند.

پیمایش در چندین صفحه که هر کدام شامل تعداد زیادی از عکس ها، تصاویر متحرک GIF و فیلم ها هستند، آن هم بدون بارگیری مجدد صفحه، می‌تواند آسیب قابل توجهی به منابع سیستم وارد کند و دستگاه‌های با منابع محدود، به دلیل تعداد زیاد دارایی‌هایی که در حال بارگیری است، ممکن است با کاهش سرعت روبه‌رو شوند. بنابراین، وب سایت خود را با استفاده از دستگاه‌های مختلف آزمایش کنید و از ترفندهایی مانند توقف خودکار انیمیشن و فیلم هنگامی که کاربر از آن‌ها عبور می‌کند استفاده نمایید.

9. رفتار کاربر را در صفحه در نظر بگیرید

برای تعیین کارایی اسکرول طولانی، بهتر است نحوه تعامل کاربران با آن را بررسی کنید. با تجزیه و تحلیل و بررسی داده های مختلف می‌توانید به این هدف دست یابید. Google Analytics ابزار مناسبی برای رسیدن برای این منظور است. با توجه به این داده ها و در صورت لزوم می‌توانید طراحی را تغییر دهید.

رفتار کاربر در صفحه را زیر نظر داشته باشید

اسکرول طولانی در طراحی سایت فروشگاهی

پیمایش طولانی اغلب در طراحی سایت فروشگاهی استفاده می‌شود. برای لیست محصولات و نتایج جستجو، این الگو یک مزیت اساسی دارد: کاربران می‌توانند بدون هیچ گونه وقفه ای، لیست محصولات یا نتایج را پیمایش کنند. هیچ تعاملی لازم نیست و محصولات به سادگی هنگام پیمایش کاربر در صفحه ظاهر می‌شوند.

با این حال، برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب، باید چند مسئله مهم را مد نظر داشته باشید:

گزینه‌های پیمایش و فیلترها را در پنجره ثابت کنید

فیلترها کاربران را قادر می سازند تا از بین هزاران محصول وب سایت، فقط به تعداد محدودی که مورد نیازشان است دسترسی پیدا کنند. همانند منوهای پیمایش، همواره جلوی چشم بودن گزینه‌های فیلتر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا کاربران می‌خواهند هر چه زودتر به پاسخ نیاز خود دست یابند.

قابلیت بوک مارک ایجاد کنید

یک نشانک ساده (یا ویژگی “ذخیره برای بعد”) ابزاری مناسب برای کاربران است تا بتوانند محصولات مورد علاقه خود را برای خریدهای آینده ذخیره کنند.

همچنین نشانک ها به کاربران کمک می‌کنند قبل از تصمیم گیری نهایی برای خرید موارد منتخب خود را با هم مقایسه کنند.

تعداد نتایج موجود را برای جست و جوی کاربر نشان دهید

با هر جست و جوی کاربر تعداد موارد موجود را نشان دهید تا کاربران بتوانند تصمیم بگیرند چه مدت می‌خواهند به مرور نتایج بپردازند.

فوتر صفحه را قابل دسترس کنید

مردم مفهوم پاورقی را درک می‌کنند و انتظار دارند پیوندهایی به اطلاعات مهم وب سایت در آنجا پیدا کنند (مانند اطلاعات تماس و لینک شبکه های اجتماعی)، اما پیمایش طولانی اغلب مانع دسترسی کاربر به پاورقی می‌شود: با نزدیک شدن کاربر به قسمت پایین صفحه، موارد جدید به طور مداوم بارگیری می‌شوند و این باعث می‌شود که فوتر از دید پنهان بماند.

گرچه این مسئله به نظر یک مشکل جدی به نظر می‌رسد، اما می‌توان با دکمه “بارگذاری بیشتر” این مشکل را حل کرد. با استفاده از این راه حل، ادامه محتوا براساس تقاضای کاربر بارگیری می‌شود: تا زمانی که کاربر دکمه “بیشتر” را کلیک نکند، محتوای جدید به طور خودکار بارگیری نمی‌شود.

به این ترتیب کاربر می‌تواند بدون نیاز به تعقیب کردن، به راحتی به پاورقی برسد.

نتیجه گیری

پیمایش طولانی می‌تواند یک تجربه مرور کاملاً همه جانبه ایجاد کند. اگر کاربران رابطه کاربری ارائه شده در طراحی سایت فروشگاهی را دوست داشته باشند و جلوه‌های بصری و نحوه کار کردن با آن برایشان جذاب باشد، طولانی بودن اسکرول صفحه برای آن‌ها مهم نخواهد بود. بنابراین، بر رفع نیاز مخاطبان خود تمرکز کنید و کارها را برای کاربران خود راحت‌تر کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آماده ای توی دنیای وب قدرتمند عمل کنی !؟

اگه برای محقق کردن اهداف تجاریت مصمم هستی ! اگه می خوای به سرعت در فضای وب پیشرفت کنی  ! می تونی از خدمات 360 درجه سورینت کمک بگیری !!