10 نکته مهم در مورد سئو سایت که باید بدانید

10 نکته ضروری سئو در سال جدید

دنیای سئو سایت چیزهای زیادی تغییر کرده است . نکات زیادی درباره مبحث بهینه سازی برای موتورهای جست و جو وجود دارد. با این حال، برخی از اصول اساسی بدون تغییر باقی می مانند.

به عنوان مثال، تمرکز بر کلمات کلیدی تنها با هدف بهبود رتبه بندی ارگانیک در موتورهای جست و جو، دیگر جوابگو نیست. اما انتخاب کلمات کلیدی مناسب هنوز قطعه مهمی برای حل معما سئو است.

فراتر از موضوع سئو سایت، کلمات کلیدی چیزهای بیشتری درباره کاربران و آنچه که آنها به دنبال آن به سراغ گوگل می آیند، نشان می دهد.

با وجود تکنیک های مختلف سئو، تعیین اینکه به کدام یک از آنها پایبند باشید و کدام یک را می توانید با خیال راحت نادیده بگیرید تقریباً غیرممکن شده است.

 • آیا لینک سازی هنوز هم موثر است؟
 • آیا باید وقت و انرژی خود را به SEO در صفحه اختصاص دهید؟
 • چگونه می توان برای هدایت رتبه بندی خود در موتورهای جستجو برچسب عنوان نوشت؟
 • سئو و رسانه های اجتماعی در کجا تلاقی می کنند؟
 •  بهترین نکات مربوط به SEO که به نتیجه می رسند چیست؟

شاید نتوانیم جواب جامعی برای همه سوال های بالا پیدا کنیم، اما در این مقاله 10 نکته مهم در مورد سئو سایت را بررسی کرده ایم که دانستن آن ها برای کمک به بهبود رتبه بندی سایت شما، بسیار موثر است.

اگر فقط روی این تکنیک ها تمرکز داشته باشید، مطمئناً ترافیک ارگانیک بیشتری را به وبسایت خود هدایت می کنید و رتبه بندی جستجوی خود را بدون وجود ریسک مجازات گوگل بهبود می بخشید.

1. هر چیزی را که باعث کند شدن سایت شما می شود حذف کنید

سرعت باز شدن صفحه یک عامل حیاتی در سئو سایت است.

شاید در گذشته سرعت کم باز شدن صفحات یک سایت اتفاق عجیبی نبود. احتمالا همه ما خاطراتی را از صبر کردن های طولانی برای باز شدن سایت مرود علاقه مان داشته باشیم.

این صبر کردن هرگز تجربه خوبی نبود اما امروزه کند بودن یک سایت مساوی با شکست آن است چرا که وجود حتی یک صفحه آهسته، کاربران را ناامید کرده و در نهایت آن ها را از خرید محصول شما منصرف می کند.

از نظر خریداران بالقوه، یک سایت کند یک سایت غیرقابل اعتماد است.

سرعت صفحه برای موتورهای جستجو نیز حیاتی است. طبق تحقیقات، 40 درصد افراد وب سایتی را که بارگیری آن بیش از 3 ثانیه طول بکشد، رها می کنند.

با آگاهی بیشتر مشاغل از فرصت های تولید سرنخ فروش هدفمند و افزایش درآمد از طریق بهینه سازی موتور جستجو، تقاضا برای افزایش سرعت وب سایت ها نیز بیشتر شده است.

سال ها پیش در 9 آوریل 2010، گوگل سرعت سایت را به عنوان یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی در نظر گرفت. و این یعنی:

اگر صفحات شما کند هستند، هر چقدر هم که محتوای شما با کیفیت باشد و یا طراحی وب سایت حرفه ای داشته باشید، شما بازنده نبرد سنگین دستیابی به رتبه های برتر گوگل خواهید بود.

از شر عناصر غیر ضروری که سایت شما را کند می کنند، خلاص شوید. اگر کاربر وردپرس هستید، غیرفعال کردن افزونه هایی که در واقع به آنها نیازی ندارید، روش مناسبی برای بهینه سازی سرعت سایت است.

به خاطر داشته باشید که هر 0.5 ثانیه اضافی که برای بارگیری سایت شما لازم باشد، تعداد بازدیدکنندگانی را که سایت شما را ترک می کنند به شدت افزایش می دهد. بنابراین، بهبود سرعت حتی به اندازی 0.5 ثانیه، می تواند بازدید از وب سایت شما را افزایش دهد.

2. پیوند (Link) به سایر وب سایت ها با محتوای مرتبط

برایان کلارک، بنیانگذار Copyblogger Media می گوید:

ارتباط با سایر وبلاگ ها برای رشد حیاتی است.

برخی فکر می کنند، لینک دادن به صفحات محتوای مرتبط و معتبر دیگر کار درستی نیست؛ زیرا افراد را از صفحه شما خارج می کند. اما اشتباه می کنند. لینک سازی همچنان بخش اساسی از استراتژی هوشمند بهینه سازی موتورهای جستجو است. بنابراین خوب است که به سایت ها و منابع با کیفیت بالا، از جمله رقیبان مستقیم خود، در صفحات سایتتان لینک بدهید.

به گفته رند فیشکین، بنیان گذار Moz:

لینک دادن به دیگران سایت شما را به یک منبع با ارزش و مقیاس پذیر تبدیل می کند.

اگر نخواهید در وبسایت خود به سایر سایت ها لینک بدهید، نمی توانید انتظار داشته باشید از آن ها بک لینک دریافت کنید. برای مثال، اگر به دنبال دریافت لینک های ورودی از وبلاگ های معتبر هستید، یکی از ساده ترین راه ها این است که تمایل خود را برای پیوند دادن از طریق محتوای خود به آن وبلاگ ها، نشان دهید.

البته، فقط باید به صفحاتی که محتوای با کیفیت، ارزشمند و مرتبط به زمینه کاری شما دارند، پیوند دهید. بدون شک این یکی از بهترین روش های سئو سایت است.

در آخر یادتان باشد که در لینک سازی کیفیت مهم تر از کمیت است. اگر به جای یک خروار لینک بی کیفیت، تعداد کمی لینک معتبر داشته باشید، خیالتان راحت تر خواهد بود.

3. اول برای مخاطبان خود بنویسید، بعد برای موتورهای جستجو

متاسفانه اغلب وبلاگ نویسان و تولیدکنندگان محتوا طبق روش های قدیمی سئو فعالیت می کنند. روش هایی که در آن ها به جای تلاش برای تولید محتوای ارزشمند و با کیفیت که به مخاطب کمک بکند، به روش های بهینه سازی برای موتور های جست و جو بیشتر اهمیت داده می شود؛ انگار که گوگل مخاطب آن ها است و می خواهد ازشان خرید بکند!

اگر شما هم از این دسته تولید کنندگان محتوا هستید، وقت آن است که طرز فکر خود را تغییر دهید. چرا که این رویکرد کاملا اشتباه است.

هیچ گاه موتورهای جستجو را نسبت به انسان هایی که محتواهای شما را می خوانند، در اولویت قرار ندهید. در عوض، برای کاربران واقعی، یعنی کسانی که چشم خواندن و کارت های اعتباری برای خرید محصول شما دارند، محتوا بنویسید.

عنکبوت های جستجوی گوگل فقط کدهای برنامه نویسی شده هستند؛ آنها محصولی نمی خرند، با شما در شبکه های اجتماعی ارتباط برقرار نمی کنند و به مشتری وفاداری تبدیل نمی شوند.

به بیان ساده تر هنگام نوشتن محتوا، فراموش کنید که گوگل و سایر موتورهای جستجو وجود دارند. در عوض، محتوایی ایجاد کنید که به مخاطبان کمک کند. این همان روش صحیح تولید محتوا بر طبق اصول سئو است.

وقتی کاربران را در درجه اول قرار می دهید، در واقع محتوای مفیدی می نویسید که موتورهای جستجو نیز به آن پاداش می دهند؛ زیرا موتورهای جستجو کاربران را دنبال می کنند. در عین حال، تجربه کاربر را در مواجهه با برند شما بهبود بخشیده و برای مخاطبان خود اعتماد سازی نیز خواهید کرد.

4. سایر سایت های قابل اعتماد را ترغیب کنید تا به شما پیوند دهند

تا حد زیادی، پیوندهای ورودی از سایر سایت ها، همچنان نقش حیاتی در رتبه بندی موتورهای جستجو ایفا می کنند. وقتی لینک های dofollow و nofollow را ترکیب کنید، یک روند طبیعی لینک سازی برای سایت شما ایجاد می شود که حتی گوگل به آن پاداش می دهد.

در واقع بازاریابی محتوا به معنای ایجاد محتوای جذاب و با کیفیت است به طوری که افراد را وادار کند که به محتوای شما پیوند بدهند و آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

وقتی در صنعت خود پیشتاز هستید، و محتوای مفیدی تولید می کنید و به وبلاگ های معتبر پیوند می دهید، متوجه خواهید شد که در مقابل، افراد بیشتری به طور طبیعی به شما پیوند می دهند. این یک اصل مهم در لینک سازی موثر است.

5. از همان ابتدای کار وبسایت خود را تحلیل کنید

پس از مشخص کردن اهداف و استراتژی های خود برای سئو، به نرم افزاری برای تحلیل عملکرد وبسایتتان نیاز خواهید داشت. ابزاری مانند Google Analytics، Google Search Console و سایر نرم افزارهایی که  برای  تجزیه و تحلیل وب طراحی شده اند، می توانند به شما در پیگیری موفقیت خود، کمک کنند.

همچنین ابزارهایی مانند Crazy Egg به شما نشان می دهد که بازدیدکنندگان روی کدام قسمت ها بیشتر کلیک می کنند و چگونه از سایت شما خارج می شوند.

شما باید همواره ابزار تجزیه و تحلیل وبسایت خود را به صورت آماده و فعال داشته باشید، حتی قبل از اینکه اولین بازدید کننده را به سایت یا صفحه اصلی خود بفرستید.

6.برای هر صفحه توضیحات (Meta Descriptions) منحصر به فرد و مرتبط بنویسید

یکی از مهمترین نکات مربوط به سئو سایت که اکثر مدیران وبسایت از آن غافل می شوند، نوشتن توضیحات متا به صورت صحیح و اصولی است. توضیحات متا، اولین بخشی است که کاربران هنگام جست و جوی صفحه شما در گوگل، مشاهده می کنند.

به طور کلی، گوگل محتوای تکراری را دوست ندارد. البته موارد استثنایی هست که نیاز به استناد یک پاراگراف یا جمله از سایت دیگری وجود دارد (و پیوند دادن به منبع)، اما اگر انتشار محتوای تکراری به عادت شما تبدیل شود، تقریباً غیرممکن است که در به دست آوردن رتبه های بالای جست و جو، به موفقیت برسید.

به همین دلیل، توضیحات متا تکراری نیز می تواند شما را به دردسر بیندازد. حتی اگر بلافاصله توسط گوگل جریمه نشوید، باز هم باخته اید! چرا که با این کار، نمی توانید تجربه کاربری عالی برای بازدیدکنندگان خود ارائه دهید.

مشخصا برای صفحاتی که محتوایی با موضوعات مختلف دارند (مثلا یک صفحه در مورد بازاریابی ایمیلی و دیگری در مورد راه های افزایش فروش)، نمی توانید همان توضیحات متای مشابه داشته باشید. بین موضوع ها صفحات مختلف، تفاوت زیادی وجود دارد و متن توضیح متا، باید این واقعیت را بیان کند.

اگر کاربر وردپرس هستید، می توانید با نصب افزونه All-in-One-SEO Pack یا Yoast، توضیحات متنی تکراری را برطرف کنید. سپس، در ویرایشگر وردپرس خود، به پایین صفحه بروید و یک برچسب عنوان منحصر به فرد و توضیحات متا را اضافه کنید.

7. از یک ساختار URL ساده و قابل خواندن استفاده کنید

اگر کاربران نتوانند URL شما را بخوانند یا درک کنند، ممکن است موتورهای جستجو نیز در خواندن آن به اشتباه بیفتند.

برای نمونه، آدرس اینترنتی این مقاله را بررسی کنید:

/صفر-تا-صد-تولید-محتوای-اینستاگرام/https://sorinet.net

با این که URL بالا نسبتا طولانی است، اما درک آن برای کاربران و موتورهای جستجو آسان است. هیچ عددی یا کاراکتری وجود ندارد، غیر از کلمات و خط تیره.

اما سعی کنید از URL های صفحه مانند این استفاده نکنید:

https://www.entrepreneur.com/article/272531

این اعداد به کاربران چیزی در مورد آنچه باید از محتوا انتظار داشته باشند، نمی گویند.به یاد داشته باشید ، موتورهای جستجو رفتار جست و جو کنندگان را دنبال می کنند.

حتی در این عصر تکامل موتورهای جست و جو، عنکبوت های جستجو کننده محتوای صفحات، هنوز کدهای برنامه نویسی  شده هستند و نه انسان. شما باید بر این اساس آنها را راهنمایی کنید. درست مانند نوزادانی که باید همواره به صورت صحیح تغزیه شوند.

بر اساس تجربه استفاده از دو تا چهار کلمه در URL، مقدار مناسبی است. این باعث می شود URL برای کاربر به آسانی قابل یادآوری باشد، موتور جستجوگر آن را دوس بدارد و تایپ آن نیز آسان باشد.

همچنین از حروف اضافه و کلمات ربط (با، از، و، که، تا و …) در URL استفاده نکنید.

8. تاثیر رسانه های اجتماعی را جدی بگیرید

رسانه های اجتماعی بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی سئو سایت به حساب می آیند و بازخوردهای مخاطبان شما در این رسانه ها مهم هستند. شما باید تلاش خود را بر افزایش این تعاملات و بازخوردها متمرکز کنید.

درست است که گوگل این تعاملات اجتماعی را به عوامل الگوریتم رتبه بندی خود اضافه نکرده است، اما تجربه نشان می دهد که فعالیت های افراد در شبکه های اجتماعی یک کسب و کار، بر رتبه بندی موتور جستجو تأثیر می گذارند.

اگر می خواهید اثرات مثبت بیشتری ناشی از فعالیت مخاطبانتان در شبکه های اجتماعی، بر روی سایت خود دریافت کنید، روش های زیر را دنبال کنید:

 • محتوای مفید و با کیفیتی را ایجاد کنید که در رسانه های مختلف اجتماعی شما، شایسته اشتراک باشد.
 • دکمه های اشتراک گذاری را به پست خود اضافه کنید و آنها را قابل مشاهده کنید.
 • با درخواست از دنبال کنندگان خود، آنها را به اشتراک گذاری محتوایتان تشویق کنید.
 • برای بیشتر دیده شدن و تاثیر بیشتر، یک مسابقه در شبکه های اجتماعی برگزار کنید.
 • از تأثیرگذاران شبکه های اجتماعی (اینفلوئنسرها) را در پست خود نام ببرید و به آنها پیوند دهید و آنها را مطلع کنید.

شبکه های اجتماعی در اختیار شما هستند. از آن ها به خوبی استفاده کنید.

9. از کلمات کلیدی مناسب در تصاویر استفاده کنید

تصاویر در سئو سایت مهم هستند. گوگل یک بخش کامل از نتایج جستجو را به تصاویر اختصاص داده است. این باید به شما بگوید که این غول موتور جستجو چقدر نگران تصاویر است.

حال وقتی کاربران به دنبال یک تصویر خاص هستند، با چه چیزی آن را جستجو می کنند؟

کلید واژه ها.

به همین دلیل ، شما باید از کلمات کلیدی مناسب در نام تصویر و متن همراه خود استفاده کنید. البته، در به کار بردن کلمه کلیدی، زیاده روی نکنید.

با این حال، اگر تصویر شما “کلاه آبی زنانه” است، نام تصویر خود را نگذارید “برای خرید کلاه اینجا را کلیک کنید”.

همیشه به یاد داشته باشید که در بهینه سازی موتور جستجو برای تصاویر، ارتباط متن و عکس از خلاقیت یا زیرکی به کار رفته در آن مطلب مهم تر است.

10. انتشار محتوای منحصر به فرد به طور مداوم برای بهبود سئو

طبق تحقیقات انجام شده، تولید محتوای منحصر به فرد و جذاب برای اکثر بازاریابان یک چالش است. چه بازاریاب B2B یا B2C باشید، وقتی به سراغ تولید محتوا می روید، حتما باید نظم و انضباط داشته باشید.

محتوای منحصر به فرد یکی از عواملی است که بر رتبه بندی موتور جستجو برای آن صفحه خاص تأثیر می گذارد.

اگر در فن تولید محتوا تسلط کامل ندارید.  نمی توانید به طور منظم ده ها هزار کاربر را وادار به خواندن یک پست جدید و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران در شبکه های اجتماعی کنید، ساده ترین راه برای بهینه سازی سایت شما تولید و انتشار محتوای مستمر و منظم است.

اگر ترجیح داده اید تجارت خود را به صورت آنلاین بازاریابی کنید، ایجاد پست های وبلاگ منحصر به فرد و مفید یک گزینه نیست بلکه یک ضرورت است.

سن دامنه یا صفحه وب نیز یکی از برترین نکات سئو سایت است که باید بخاطر بسپارید. در واقع، برای موفقیت شما بسیار مهم است.

به همین دلیل، نباید نام دامنه خود را مدام تغییر بدهید. یک نام را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید، مگر اینکه دلیل خیلی خوبی برای تغییر وجود داشته باشد.

نتیجه گیری

امیدواریم این نکات SEO برای شما مفید بوده باشند. اگر نکات بالا را رعایت کنید، به مرور زمان به سمت رتبه های بالاتر و بازدید بیشتر پیشرفت خواهید کرد.

در ادامه چند نکته پایانی برای کمک به شما در جذب مخاطب مورد نظر خود آورده شده است:

 • اگر قبلاً پستی منتشر کرده اید که دیگر محتوای آن قدیمی شده است، مخصوصاً به دلیل تغییرات اخیر Google، برای به روزرسانی آن صفحه کار کنید.

به این ترتیب می توانید بک لینک، اشتراک شبکه های اجتماعی و سایر معیارهای تعامل در سایت را که قبلاً کسب کرده است، حفظ کنید.

 • بر ایجاد محتوا و تحقیق در مورد کلمات کلیدی و عبارات جست و جوی طولانی (Long Tail) (به عنوان مثال ، تکنیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی) تمرکز کنید و نه فقط کلمات کلیدی معمولی. (به عنوان مثال ، رسانه های اجتماعی)
 • در برنامه لینک سازی خود، به کیفیت و نه کمیت اهمیت بدهید.
 • فراموش نکنید که صفحات وب خود را برای نمایش در گوشی همراه نیز طراحی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.