گیت هاب چیست و چه کاربردی در طراحی سایت دارد؟

گیت هاب چیست

یکی از معروف ترین وب سایت ها برای افرادی که اهل کار تیمی هستند و مایل اند از تجربیات دیگران در کار خود بهره ببرند،وب سایت GitHub می باشد. GitHub یکی از شناخته شده ترین سرویس ها برای برنامه نویسان و طراحان سایت می باشد و افراد ماهر بسیار زیادی در این وب سایت مشغول به فعالیت می باشند ولی به احتمال زیاد افراد پرشماری با این سرویس و قابلیت های آن آشنا نباشند.در این مقاله به معرفی سرویس گیت هاب و کاربرد آن در طراحی سایت میپردازیم.

 

با تحلیل نام این سرویس می‌توانیم جزئیاتش را هم بهتر درک کنیم:

 

واژه«Git» در عبارت GitHub چه معنایی دارد؟

Git یک سیستم کنترل است که برای اولین بار توسط Linus Trovalds و به صورت متن باز راه اندازی شد.سیستم گیت از نظر کارکرد شباهت زیادی به سیستم های کنترل دیگه مانند Subversion و CVS دارد.

همانطور که در پاراگراف بالا گفته شد گیت یک سرویس کنترل ورژن است اما پیش از هر چیز باید بدانیم که سیستم کنترل ورژن دقیقا چیست؟به طور مثال هنگامی که طراحان سایت و توسعه دهندگان وب،سایت یا اپلیکیشنی را طراحی میکنند،قبل و بعد از انتشار نسخه رسمی تغییراتی در کد ها اعمال می کنند.

 

وظیفه سیستم کنترل ورژن این است که این تغییرات را در در درون مخزن خود ذخیره کند تا سایر توسعه دهندگان بتوانند در امر توسعه پروژه های متن باز که به Open Source معروف است همکاری کنند.توسعه دهندگان به کمک این سیستم می توانند نسخه جدید تر را دانلود کرده و تغییرات خود را بر روی آن اعمال کنند و سپس نسخه جدید خود را در این سیستم آپلود کند.این سرویس به سایر توسعه دهندگان کمک میکند تا قادر به دیدن و دانلود تغییرات جدید و مشارکت در آنها باشند.

 

ضمنا افرادی که در طراحی سایت و یا محصول مشارکت ندارند نیز می توانند فایل های آپلود شده در گیت را دانلود کنند.هم چنین اکثر توسعه دهندگان وب و اپلیکیشن Git را به عنوان سیستم کنترل ورژن برای پروژه های خود ترجیح می دهند چراکه این سیستم تمامی تغییرات اعمال شده توسط طراحان و توسعه دهندگان را به صورت کاملا یک پارچه در مخزن خود ذخیره می کند.

«Hub» در عبارت GitHub چه معنایی دارد؟

همان طور که گفته شد Git یک سیستم کنترل ورژن است که با همه شباهت هایی که به دیگر سیستم ها دارد،دارای برتری هایی نیز می باشد.در ادامه به مواردی که موجب برتری GitHub نسبت به سایر سیستم های کنترل ورژن می شود اشاره می کنیم.

به طور کلی هاب به دستگاه هایی گفته می شود میتوانند در یک شبکه،تعدادی سیستم را به یکدیگر متصل کند.حال گیت هاب نیز با استفاده از این معنا سیستمی را راه اندازی کرده است که میتواند تمام برنامه نویسان را از سایر نقاط دنیا به یکدیگر متصل نموده و دقیقا مانند یک هاب عمل کند از این رو نام این سرویس GitHub است.

بیایید باهم دلایل علاقه‌ی توسعه‌دهندگان به گیت ‌هاب را بررسی کنیم و بیشتر با ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن آشنا شویم.

 

مخزن (Repository)

گیت هاب

همان گونه که از نامش پیداست مخزن محل ذخیره تمام فایل های یک پروژه است.واژه Repository  به معنی مخزن گاهی به صورت اختصاری Repo نیز به کار می رود.برای هر پروژه در گیت هاب یک مخزن و URL اختصاصی به وجود می آید که برای افراد در دسترس است.

 

ویرایش و ایجاد پروژه ها در GitHub

Forking در گیت هاب به حالتی گفته می شود که شما پروژه جدید را بر اساس یک پروژه قدیمی تر و از پیش ایجاد شده ادامه می دهید و تغییرات جدیدی در آن به وجود می آورید.این ویژگی جذاب در گیت هاب موجب گردیده است که طراحان و برنامه نویسان تمایل بیشتری به در دستور کار قرار دادن پروژه ها از خود نشان دهند.اگر شما هم مایل بودید که در یک پروژه مشارکت داشته باشید کافیست فایل پروژه را دانلود نمورده و پس از اعمال تغییرات آن را مجددا بارگذاری نمایید.

 

ارسال درخواست و به اشتراک‌گذاری

اگر می خواهید تغییراتی که را که در پروژه اعمال کرده اید را به دست توسعه دهندگان اصلی برسانید.میتوانید از گزینه Pull Request برای ارسال این درخواست خود استفاده کنید.گیت هاب با  افزودن این ویژگی پلی برای ارتباط میان شما و توسعه دهندگان  ایجاد نموده است.

 

 شبکه سازی و برقراری ارتباطات اجتماعی یا Social Networking

یکی از نقاط قوت سرویس گیت هاب،شبکه اجتماعی آن است که نقش به سزایی در پیشبرد پروژه و هماهنگی افراد دارد.در گیت هاب هر کاربر دارای یک صفحه شخصی و رزومه می باشد و کلیه فعالیت های شما از جمله مشارکت در سایر پروژه ها در رزومه شما ثبت می شود.

 

از طریق سرویس گیت هاب این شرایط مهیا می شود که پروژه ها به صورت عمومی مورد بازنگری قرار گیرند.از این طریق افراد ماهر و خبره می توانند دانش و معلومات خود را برای پیشبرد هر چه بهتر پروژه با صاحبان اصلی پروژه به اشتراک گذارند.پیش از راه اندازی سرویس گیت هاب اگر توسعه دهنده ای مایل به همکاری در پروژه ای بود ی بایست از طریق ایمیل و یا تلفن با صاحبان آن پروژه ارتباط می گرفت که این کمی انجام همکاری را سخت مینمود.

 

 نمایش لاگ تغییرات یا Changelogs

اگر افراد زیادی بر روی یک پرژه تغییراتی اعمال کنند،بررسی تک تک این تغییرات برای صاحبان پروژه بسیار دشوار است ولی گیت هاب این قابلیت را دارد که لاگ کلیه تغیرات را نمایش داده تا افراد متوجه شوند که چه کسی در چه زمانی چه تغییری را بر روی پروژه اعمال نموده است.

 

گیت هاب تنها برای برنامه نویسان نیست

ناگفته نماند که این تنها توسعه دهندگان وب و موبایل نیستند که از GitHub استفاده می کنند.هر تیمی که در حال ایحاد تغییر بر روی پروژه باشد می تواند با استفاده از GitHub نقشی در پیشبرد اهداف پروژه داشته باشد.به عنوان مثال اگر در پروژه خود دائما بر روی یک فایل ورد تغییر ایجاد می کنید می توانید از GitHub به عنوان سیستم کنترل ورژن استفاده کنید.

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آماده ای توی دنیای وب قدرتمند عمل کنی !؟

اگه برای محقق کردن اهداف تجاریت مصمم هستی ! اگه می خوای به سرعت در فضای وب پیشرفت کنی  ! می تونی از خدمات 360 درجه سورینت کمک بگیری !!