5 پلاگین محبوب وردپرس برای کاهش حجم تصاویر

5 پلاگین محبوب وردپرس برای فشرده کردن تصویر

کاهش حجم تصاویر سایت یکی از مقدماتی ترین کارها برای افزایش سرعت یک وب سایت است . برای این کار راه های زیادی وحود دارد . به عنوان مثال شما می توانید از نرم افزار فتوشاپ برای کاهش حجم عکس ها استفاده کنید. اما این روش به دلیل سرعت کم ، مشکلات دسترسی به نرم افزار و . . . روش محبوبی نیست . روش دیگر استفاده از پلاگین است . در این مقاله 5 پلاگین محبوب برای کاهش حجم تصاویر وردپرسی شما را معرفی خواهیم کرد و سپس با انجام یک تست ، به مقایسه و تحلیل خروجی آنها می پردازیم .

چرا باید از افزونه های کاهش حجم تصاویر استفاده کنیم ؟

تصاویر نسبت به متن از حجم بیشتری برخوردار هستند و می توانند وب سایت شما را کند کنند . با این حال شاید شما این عبارت را هم شنیده باشید : ” یک تصویر هزاران بار گویا تر از کلمات هست ” . تصاویر در عین حجم زیاد می توانند نوشته شما را جذاب تر کرده و کاربران بیشتری را به سمت سایت شما هدایت نمایند .

برای اینکه بتوانید علاوه بر استفاده از تصاویر جذاب سرعت سایت وردپرسی خود را نیز ارتقا دهید می بایست تصاویر سایت خود را بهینه سازی کنید . برای این منظور کافیست با استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصویر نظیر فتوشاپ ، تصاویر خود را قبل از آپلود در سایت بهینه کرده و حجم آنها را کاهش دهید و سپس در کتابخانه وردپرس آپلود کنید .

یا این حال همه کاربران براحتی قادر به استفاده از این نرم افزارها نیستند . گاهی اوقات ویرایش تصاویر زمان زیادی را از کاربر خواهد گرفت. خوشبختانه در این خصوص چند پلاگین مناسب وجود دارد  که در ادامه به معرفی و تشریح مزایا و معایب هریک از آنها می پردازیم .

  • پلاگین reSmush.it 

پلاگین reSmush.it یکی از بهترین پلاگین های فشرده سازی تصاویر در وردپرس است که به شما اجازه می دهد براحتی تصاویر را بصورت خودکار فشرده و بهینه سازی کنید . همچنین این امکان را به شما می دهد که تصاویر قدیمی که در مطالب قبلی استفاده است را نیز بهینه سازی نمایید . در صورتی که از کلید API این افزونه استفاده کنید این امکان را به شما می دهد تا سطح بهینه سازی تصاویر را انتخاب کنید . یکی از معایب این افزونه این است که شما نمی توانید تصاویر با حجم بیش از 5 مگابایت را آپلود کنید .

پلاگین reSmush.it - کاهش حجم تصاویر
پلاگین reSmush.it – کاهش حجم تصاویر
  • پلاگین EWWW Image Optimizer :

یک گزینه بسیار عالی برای فشرده سازی تصاویر وردپرسی است که می تواند بصورت خودکار تصاویر سایت را بهینه و آنها را در فضای ابری آپلود نماید . همچنین این امکان وجود دارد که تصاویر قبلی خود را نیز بهینه سازی نمایید . EWWW Image Optimizer کلیه عملیات فشرده سازی تصاویر را در سرور خود انجام می دهد . از این رو نیاز به کلید API نیست . هرچند می توانید با ثبت نام در سایت و دریافت کلید API امکانات بیشتری دریافت نمایید .

بهینه سازی تصویر

  • پلاگین Compress JPEG & PNG images :

این افزونه توسط تیم TinyPNG  نوشته شده است . برای استفاده از این افزونه می بایست حتماً حساب کاربری ایجاد نمایید . در پلان رایگان می توانید تا 100 تصویر را در هر ماه بهینه سازی نمایید . برای افزایش این مقدار می بایست پلان خود را ارتقا دهید . این افزونه تصاویر را بصورت خودکار فشرده نموده و این امکان نیز وجود دارد که تصاویر قدیمی را نیز بصورت کلی فشرده سازی و بهینه نمایید . در تنظیمات این پلاگین می توانید مشخص تصاویر با کدام ابعاد نیاز به بهینه سازی دارد . همچنین می توانید سقف حجمی برای تصاویر مشخص کنید . تصاویر با حجم بیشتر توسط پلاگین فشرده سازی می شوند .

پلاگین Compress JPEG & PNG images - بهینه سازی تصاویر
پلاگین Compress JPEG & PNG images – بهینه سازی تصاویر
  • پلاگین ShortPixel Image Optimizer :

برای استفاده از این افزونه نیاز به یک حساب کاربری و یک کلید API دارید . حساب رایگان امکان بهینه سازی فقط 100 تصویر در ماه را ارائه می کند . برای افزایش این مقدار می بایست حساب کاربری خود را ارتقا دهید . به محض فعال کردن افزونه ، فشرده سازی تصاویر آغاز می شود و کلیه تصاویر اصلی (اورجینال) در فولدر مخصوصی نگهداری خواهند شد . یکی از مزایای خوب این افزونه امکان مقایسه تصویر اصلی با تصویر بهینه شده است . از این طریق می توانید میزان بهینه سازی را بررسی نموده و در صورت کاهش محسوس کیفیت مقدار فشرده سازی را تغییر دهید .

پلاگین ShortPixel Image Optimizer - بهینه سازی تصاویر
پلاگین ShortPixel Image Optimizer – بهینه سازی تصاویر
  • پلاگین WP Smush :

WP Smush نیز یکی دیگر از پلاگین های کاهش حجم تصاویر وردپرس است . این افزونه بصورت اتوماتیک فایل های آپلود شده کاهش حجم داده و می توان از آن برای بهینه سازی تصاویر آپلود شده قبلی نیز استفاده کرد . همچنین می توانید حداکثر رزولوشن تصویر را تنظیم کنید . نسخه رایگان پلاگین نیازی به ایجاد یک حساب برای استفاده از کلید API خود را ندارد. ویژگی بهینه سازی انبوه به شما اجازه می دهد حداکثر تا 50 تصویر را بصورت یکجا بهینه سازی کنید. برای استفاده بهتر از این افزونه می بایست از نسخه غیر رایگان آن استفاده نمایید .

WP Smush - یکی دیگر از پلاگین های کاهش حجم تصاویر وردپرس

مقایسه عملکرد پلاگین های فشرده سازی تصاویر :

پس از معرفی پلاگین های فشرده سازی تصاویر ، اینبار می خواهیم مقایسه ای بین تصاویر بهینه شده توسط هر یک از آنها را داشته باشیم. بدین منظور ما تصویر یک تصویر برای بهینه سازی انتخاب می کنیم و در نهایت خروجی فشرده شده را با هم مقایسه میکنیم .

فشرده سازی تصاویر jpeg :

ابتدا در نظر داریم فشرده سازی را برای تصاویر با فرمت jpeg انجام دهیم . این تصویر دارای فرمت jpeg و حجم 118 کیلوبایت می باشد . در این جا ما هیچ یک از تنظمات افرونه ها را تغییر نداده ایم .

تست فشرده سازی

پلاگین حجم تصویر فشرده % فشرده سازی متد
reSmush.it 76 کیلوبایت 30.59% Lossless
EWWW Image Optimizer 112 کیلوبایت 5% Lossless
Compress JPEG & PNG images 114.7 کیلوبایت 2.8% Lossy
ShortPixel Image Optimizer 69.2 کیلوبایت 41.94% Lossy
WP Smush 112 کیلوبایت 5% Lossless

فشرده سازی تصاویر PNG :

در ادامه از یک فایل png برای تست استفاده خواهیم کرد . بدین منظور از تصویر زیر با حجم 102 کیلوبایت استفاده می کنیم .

فشرده سازی تصاویر PNG

پلاگین حجم تصویر فشرده % فشرده سازی متد
reSmush.it 36 کیلوبایت 63.8% Lossless
EWWW Image Optimizer 97.5 کیلوبایت 1.9% Lossless
Compress JPEG & PNG images  34.3 کیلوبایت 64% Lossy
ShortPixel Image Optimizer 37 کیلوبایت 63.5% Lossy
WP Smush 99 کیلوبایت 2.9% Lossless

حال پرسشی که مطرح می شود این است که :

کدام افزونه برای فشرده سازی تصاویر عملکرد بهتری دارد ؟

اگر بدنبال آپشن های انعطاف پذیر در تنظیمات افزونه خود نیستید reSmush.it گزینه بسیار مناسبی برای شماست که تفاوت زیادی در حجم تصاویر برای شما ایجاد می کند .

EWWW Image Optimizer یک پلاگین عالی با تنظیمات انعطاف پذیر است، اما برای دسترسی به سطوح فشرده سازی که باعث تفاوت واقعی می شوند، شما نیاز به کلید API پرداخت خواهید داشت.

امیدواریم این مقایسه افزونه های فشرده سازی برای شما مفید واقع شده باشد . در صورتی که شما نیز افزونه ای در این خصوص می شناسید لطفاً معرفی نمایید تا در صورت عملکرد خوب آن را نیز در این مقاله معرفی نماییم .

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آماده ای توی دنیای وب قدرتمند عمل کنی !؟

اگه برای محقق کردن اهداف تجاریت مصمم هستی ! اگه می خوای به سرعت در فضای وب پیشرفت کنی  ! می تونی از خدمات 360 درجه سورینت کمک بگیری !!