همه چیز درباره استفاده از پاپ آپ در طراحی سایت

پاپ آپ ها در طراحی سایت

در طراحی سایت فروشگاهی و شرکتی، زیاده روی در استفاده از عناصر طراحی اشتباهی است که باید حتماً از آن اجتناب کنید. زیرا مخاطبان آنلاین معمولاً حوصله مرور صفحات پر از اطلاعات و جست‌وجوی طولانی برای رسیدن به مطلب مورد نظر خود را ندارند.

به همین دلیل سادگی به عنوان یک قانون ثابت در طراحی سایت فروشگاهی به شمار می‌آید. با رعایت این قانون طراحان وب می‌توانند چیزهای زیادی را در مورد برند مورد نظر و کیفیت محصولات آن منتقل کنند، بدون این که لازم باشد همه آن را در صفحه بیاورند. به این ترتیب پیام برند راحت تر منتقل می‌شود و بازدیدکنندگان بیشتری به خریداران تبدیل می‌شوند.

اما استفاده از قانون سادگی در طراحی سایت، به این معنی نیست که نمی‌توانید پیام‌های اضافی را با بازدیدکنندگان به اشتراک بگذارید. برای این کار فقط باید راه های صحیح و استاندارد که دست و پاگیر نباشند را پیدا کنید.

سال ها پیش، پاپ آپ به عنوان ابزاری برای انجام این کار معرفی شد. این ابزار اطلاعات مرتبط را بدون نیاز به دخالت در صفحه طراحی شده، نمایش می‌دهد. با این حال، گوگل برای استفاده از پاپ آپ هایی که تجربه کاربر را مختل می‌کنند سخت گیری می‌کند (مخصوصاً در دستگاه‌های تلفن همراه) و این باعث شده است که بعضی از طراحان و توسعه دهندگان نسبت به چگونگی استفاده از پاپ آپ دچار تردید شوند.

در این مقاله درباره انواع و مزایای پاپ آپ صحبت می‌کنیم و در پایان با نکات مهمی درباره طراحی و استفاده از پاپ آپ در سایت آشنا می‌شویم.

انواع پاپ آپ در طراحی سایت

1. پاپ آپ های ورودی

پاپ آپ ورودی به محض ورود بازدید کننده به وب سایت شما ظاهر می‌شود. این پنجره همان چیزی است که آن ها ابتدا می بینند.

این نوع پاپ آپ می تواند بسیار مؤثر و مفید باشد، اما باید هنگام اجرای آن مراقب باشید و به موارد خاصی مانند نرخ پرش (Bounce Rate) و عملکرد در دستگاه‌های تلفن همراه توجه کنید. چرا که این نوع پاپ آپ ها از دیده شدن صفحه جلوگیری می‌کنند.

2. پاپ آپ های مبتنی بر اسکرول

این نوع پاپ آپ فقط هنگامی که بازدیدکننده درصد مشخصی از صفحه را اسکرول کرد، ظاهر می‌شود. این نوع پاپ آپ معمولاً نرخ تبدیل بالاتری دارد زیرا بازدیدکنندگان شما را آزار نمی‌دهد.

محتوای این پاپ آپ ها می‌توانند شامل فرم تماس، نظرسنجی، فرم ثبت ایمیل یا موارد مشابه باشد.

3. پاپ آپ های زمان دار

این نوع پاپ آپ بعد از این که بازدید کننده مدت زمان مشخصی را در صفحه بماند، به نمایش در می‌آید.

در استفاده از این نوع پاپ آپ، باید زمان مناسب نمایش را در نظر بگیرید.  نباید خیلی زود یا خیلی دیر نشان داده شود زیرا می تواند بازدیدکنندگان شما را دفع کند.

مثلاً اگر آن را طوری تنظیم کنید که به محض ورود بازدید کننده ظاهر شود، ممکن است احساسی منفی و آزار دهنده ایجاد کند و اگر بیش از حد صبر کنید، بازدید کننده حتی ممکن است فرصتی برای دیدن پیشنهاد شما پیدا نکند.

بنابراین، بهتر است میانگین زمانی را که بازدیدکنندگان در وب سایت شما می‌گذرانند بررسی کنید.

4. پاپ آپ های مبتنی بر تعامل

وقتی بازدیدکننده ماوس را روی یکی از لینک ها قرار می‌دهد یا وقتی روی مورد خاصی از صفحه کلیک می‌کند، این پاپ آپ ها ظاهر می‌شوند.

با استفاده از پاپ آپ های مبتنی بر تعامل می‌توانید تجربه های شخصی سازی شده برای کاربران رقم بزنید.

چون این پاپ آپ ها وقتی بازدید کننده اقدام خاصی انجام می‌دهد ظاهر می‌شوند، می‌توانید با کمک آن ها به گروه خاصی از بازدیدکنندگان خود پیام‌ها مناسب و مرتبط نمایش دهید.

5. پاپ آپ های خروجی

این نوع پاپ آپ ها برای جلوگیری از خروج کاربر از وب سایت شما طراحی شده‌اند. پاپ آپ های خروجی در  لحظه‌ای که یک بازدید کننده می‌خواهد وب سایت شما را ترک کند، ظاهر می‌شوند.

این آخرین فرصت شما برای نگه داشتن او و ارائه جذاب ترین پیشنهادی است که می‌توانید به او ارائه دهید.

مثلاً می‌توانید با ارائه پیشنهاد یک تخفیف ویژه مشتری را ترغیب کنید تا خرید خود را کامل کند.

6. پاپ آپ های ایمیل

پاپ آپ های ایمیل قطعاً از پاپ آپ های پرکاربرد هستند. با این روش می‌توانید لیست ایمیل خود را رشد دهید و کمپین های ایمیلی موفقی داشته باشید.

در این نوع پاپ آپ باید از دعوت به اقدام‌های (CTA) مناسب استفاده کنید به طوری که بازدیدکنندگان را به عضویت در سایت یا خبرنامه شما ترغیب کند.

در بیشتر وب سایت ها، دیده می‌شود که فرم های ثبت نام تقریباً در انتهای صفحه هستند، که در واقع یک اشتباه بزرگ است. تجزیه و تحلیل نقشه حرارتی نشان داده است که افراد به ندرت تمام صفحه را پیمایش می‌کنند و بنابراین حتی به فرم ثبت اطلاعات تماس نمی‌رسند.

به لطف پاپ آپ های ایمیل، اکنون می‌توانید از این امر جلوگیری کرده و فرم ثبت نام را در دسترس کاربران قرار دهید.

مزایای داشتن پاپ آپ در طراحی سایت

ممکن است فکر کنید با واکنش شدید گوگل در مقابل استفاده از پاپ آپ ها برای تلفن همراه (در این باره در ادامه مفصل صحبت می‌کنیم) بهتر است به طور کلی از پاپ آپ ها  دور شوید. با این حال استفاده از پاپ آپ ها می تواند مزایای زیادی در طراحی  سایت شما به همراه داشته باشد.

قبل از به کار بردن آن، باید هدف خود را از ایجاد آن مشخص کنید. در ادامه با چند تا از مزایای پاپ آپ ها آشنا می‌شویم.

1. جلب توجه

مخاطب آنلاین حوصله خواندن مطالب زیاد را ندارد، به همین دلیل ارائه پیام‌های کوچک جلب توجه کننده در پاپ آپ ها بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

2. در کانون توجه قرار دادن مطالب مهم

پاپ آپ ها در صورتی که به خوبی طراحی شده باشند جذابیت خاصی برای بازدیدکنندگان دارند. بنابراین هنگامی که یک پاپ آپ ظاهر می‌شود، توجه آن ها را به خوبی جلب می کند و می توانید از آن برای ارائه مطالب مهم بهره ببرید.

3. تمیز نگه داشتن سایت

طراحی ساده و بهینه برای ایجاد زیبایی در وب سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. اما اگر پیام ویژه ای دارید که واقعاً می خواهید بازدیدکنندگان آن را ببینند و نمی خواهید برای گنجاندن آن فضای محدود صفحه را اشغال کنید، می‌توانید از پاپ آپ ها برای نمایش آن استفاده کنید.

4. افزایش فروش

در طراحی سایت فروشگاهی، با استفاده از پاپ آپ ها می‌توانید به طور مؤثرتری فروش خود را افزایش دهید.

پاپ آپ در طراحی سایت فروشگاهی می تواند شامل تخفیف، پیشنهاد ویژه، مزایای عمده یک محصول یا خدمات، به همراه یک دکمه دعوت به اقدام  (CTA) واضح باشد.

5. رشد دادن لیست ایمیل

ایمیل مارکتینگ امروزه بسیار محبوب است. آمار می گوید در سال 2019، کاربران ایمیل در سطح جهان 3.9 میلیارد نفر بوده اند و در سال 2023 قرار است این رقم به 4.3 میلیارد برسد.

حال اگر هدف شما رشد لیست ایمیلتان است، یک پاپ آپ تنظیم کنید که از بازدیدکنندگان دعوت می‌کند تا در خبرنامه شما عضو شوند.

مطالب مرتبط و ارزشمندی در اختیار آن‌ها قرار دهید که قادر به رد آن‌ها نباشند.

6. تولید لید فروش

یکی از اهداف اصلی استفاده از پاپ آپ ها  تولید سرنخ های فروش است. بیشتر ابزارهای ایجاد پاپ آپ دارای ابزار تحلیل هستند که می‌توانند نحوه رفتار بازدیدکنندگان در وب سایت شما را نشان دهند.

بهترین زمان را برای نمایش پاپ آپ تعیین کنید. مثلاً تنظیم کنید که پاپ آپ پس از یک کلیک خاص توسط کاربر باز شود یا پس گذشتن مدت خاصی که کاربر در سایت شما مانده بود. به این ترتیب می توانید لید های فروش با کیفیتی ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید که پاپ آپ ها در جلب توجه بازدیدکنندگان شما نقشی حیاتی دارند. پاپ آپ مناسب مخاطب خود را انتخاب کنید تا بتوانید تمام نیازهای خریداران بالقوه خود را برآورده نمایید.

طراحی پاپ آپ برای موبایل

امروزه حجم زیادی از بازدیدهای وب از طریق دستگاه‌های موبایل انجام می‌شود. بنابراین، استفاده از پاپ آپ در طراحی سایت برای موبایل‌ها فرصت مناسبی برای فروش است. اما این کار به راحتی صورت نمی‌گیرد و باید نکات خاصی را در طراحی پاپ آپ ها برای موبایل رعایت کنید.

در ژانویه 2017، گوگل در به روز رسانی جدید خود اعلام کرد که سایت هایی که برای تلفن همراه از پاپ آپ استفاده می‌کنند مجازات می‌کند. چرا که آن ها باعث کاهش کیفیت تجربه کاربران موبایل می‌شوند.

البته گوگل به کلی استفاده از پاپ آپ برای تلفن همراه را نفی نمی‌کند و فقط می خواهد طراحان در مورد چگونگی استفاده از آن‌ها هوشمندانه تر عمل کنند، زیرا همان‌طور که اشاره کردیم به طور کلی پاپ آپ ها می‌توانند (با توجه به صفحه‌های کوچک تلفن همراه) برای کاربرانی که با موبایل خود سایت شما را می بینند آزاردهنده باشند.

به طور کلی گوگل سایت هایی را که از این سه نوع پاپ آپ استفاده می‌کنند جریمه می‌کند:

خطای پاپ اپ برای موبایل

به طور خلاصه:

  • پاپ آپی که در ابتدای ورود کاربر نمایش داده می شود
  • پاپ آپ هایی که اکثر صفحه را در پشت خود پنهان می‌کنند
  • پاپ‌ آپی که تمام فضای صفحه را پوشش می دهد.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که چون تبدیل بازدیدکنندگان تلفن همراه دشوارتر است، شما با جمع‌آوری آدرس ایمیل آن‌ها فرصتی دیگر برای این کار پیدا می‌کنید.

نکات طراحی پاپ آپ

با کمک نکات زیر می‌توانید به راحتی پاپ آپ های مؤثر طراحی کنید که باعث جلب توجه و برقراری تعامل بازدیدکنندگان شما شود.

1. هماهنگی با سایر بخش های سایت

پاپ آپ ها باید از نظر سبک، رنگ و فونت با طراحی سایر قسمت های وب سایت شما مطابقت داشته باشند. به پاپ آپ ها باید به عنوان نماینده برند شما نگاه شود. در صورت نیاز از لوگوی خود استفاده کنید و اگر روش خاصی برای طراحی سایت شرکتی یا فروشگاهی خود دارید، مطمئن شوید که همان سبک در پاپ آپ شما نیز رعایت شده است.

2. دعوت به اقدام (CTA) مشخص

دعوت به اقدام (Call To Action) واضح و مؤثر در طراحی پاپ آپ ضروری است. این نکته بیشترین پتانسیل را برای متقاعد کردن مردم برای اقدام در مورد پیشنهاد شما دارد.

همچنین به خاطر داشته باشید که در هر پاپ آپ فقط باید یک فراخوان وجود داشته باشد. بازدیدکنندگان خود را با ارائه چند گزینه گیج نکنید، زیرا این امر می تواند نرخ تبدیل شما را کاهش دهد.

3. استفاده از رنگ های متضاد برای دکمه دعوت به اقدام

برای برجسته سازی دکمه CTA، باید برای آن از رنگ مخالف بقیه پنجره پاپ آپ استفاده نمود. برای جلب توجه مهم است که رنگ دکمه چشمگیر و زنده باشد.

به طور کلی زیبایی شناسی در طراحی سایت شرکتی و فروشگاهی مهم است. پاپ آپ شما به صورت تأثیرگذار و به یادماندنی طراحی شود. از رنگ های متضاد برای CTA خود استفاده کنید تا پاپ آپ شما را جذاب و چشم نواز کند.

4. استفاده از متن کوتاه و جذاب

متن دعوت به اقدام باید کوتاه و متقاعد کننده باشد. این یک پیام کوتاه است که به بازدیدکنندگان شما می گوید اگر روی این دکمه کلیک کنند، دقیقاً چه اتفاقی می افتد.

این چند کلمه واقعاً مهم هستند و می‌توانند به شما در افزایش نرخ تبدیل کمک کنند.

5. شخصی سازی

هرچند ایجاد یک پاپ آپ ویژه برای هر بازدید کننده غیرممکن است. اما می‌توانید در متن پاپ آپ از ضمایر دوم شخص استفاده کنید و بازدیدکننده را مستقیم مورد خطاب قرار دهید.

همچنین بسته به این که سرنخ های شما از طریق دسک تاپ، تبلت یا دستگاه‌های همراه می‌آیند، باید برای هر کدام پاپ آپ ویژه ای طراحی نمایید.

6. تعیین زمان مناسب نمایش پاپ آپ

رفتار بازدیدکنندگان خود را دنبال کنید و بر اساس آن زمان‌بندی نمایش پاپ آپ ها را مشخص نمایید. با تجزیه و تحلیل رفتار کاربران، می‌توانید تعیین کنید که زمان مناسب برای به نمایش گذاشتن پیشنهاد ویژه خود و تشویق مردم به اقدام کی است.

7. ارائه پیشنهادهای جذاب در پاپ آپ

پاپ آپ باید توجه بازدیدکنندگان شما را جلب کند. بهترین راه برای انجام این کار این است که پیشنهاد شما قانع کننده و جذاب باشد تا ترغیب شوند روی آن کلیک کنند، آن را بخوانند و در آخر آن را بررسی کنند.

به عنوان مثال، می‌توانید پیشنهادهای ویژه تخفیف یا کالاهای خاصی که موجودی آن ها رو به اتمام است را به مشتریان خود ارائه دهید.

8. پاپ آپ برای جمع‌آوری اطلاعات تماس

اگر می خواهید اطلاعات تماس را جمع‌آوری کنید، فقط یک چیز را بخواهید: آدرس ایمیل آن‌ها.

9. عدم نمایش پاپ آپ در صفحه اول

اگر می‌توانید از نمایش پنجره های بازشو در صفحه اول خودداری کنید. ابتدا به بازدیدکنندگان فرصت دهید تا با فضای سایت شما آشنا شوند.

10. در نظر گرفتن راه ساده برای بستن پاپ آپ

همیشه برای بستن پاپ آپ راهی ساده در نظر بگیرید: یا بیرون از آن کلیک کنند یا یک دکمه خروج را در بالا سمت راست قرار دهید.

سخن پایانی

اگر پیشنهاد یا مطلب ارزشمندی برای ارائه به بازدیدکنندگان خود دارید می‌توانید از پاپ آپ ها استفاده کنید. پاپ آپ ها را نیز مانند سایر عناصر سایت خود آزمایش کنید تا از عملکرد مناسب آن ها مطمئن شوید. موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید در طراحی پاپ آپ بهینه کنید. از جمله طراحی، متن، دعوت به اقدام، محرک ها و موارد دیگر.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آماده ای توی دنیای وب قدرتمند عمل کنی !؟

اگه برای محقق کردن اهداف تجاریت مصمم هستی ! اگه می خوای به سرعت در فضای وب پیشرفت کنی  ! می تونی از خدمات 360 درجه سورینت کمک بگیری !!