آموزش جامع گوگل وب مستر– معرفی بخش Google Index

گوگل وبمستر

گوگل وبمستر

در جلسات قبل در خصوص بخش ها مختلف گوگل وب مستر نظیر Search Traffic و Search Appearance و . . . آموزش هایی ارائه شد . در این جلسه در نظر داریم بخش Google Index را بررسی نماییم . Google Index اطلاعات کاملی در خصوص وضعیت ایندکس صفحات شما ارائه می کند . از طریق این بخش می توانید بررسی کنید که کدام صفحات شما ایندکس شده است . همچنین می توانید بخش هایی از سایت که گوگل به ان ها دسترسی نداشته را مشاهده نمایید و در نهایت صفحاتی که مایل نیستید در گوگل نمایش داده شوند را از نتایج ایندکس شده حذف نمایید .

آموزش جامع گوگل وبمستر

معرفی بخش Index Status :

این بخش آماری از صفحات سایت که گوگل قادر به شناسایی و ذخیره اطلاعات موجود در انهاست را نمایش می دهد . در صورتی که بر روی دکمه Advanced کلیک کنید اطلاعات کاملتری در این خصوص مشاهده خواهید کرد .

  • Total indexed : مجموع صفحاتی که در گوگل ایندکس شده است . این مقدار به مرور زمان با توجه به افزایش یا کاهش صفحات تغییر می کند
  • Blocked by robots : اگر در فایل robots.txt دسترسی گوگل به برخی صفحات را مسدود کرده باشید در این بخش آدرس آن صفحات نمایش داده می شود.
  • Removed : در صورتی که ادرس صفحه یا صفحاتی را از نتایج جستجوی گوگل حذف کرده باشید در این قسمت آنها را مشاهده خواهید نمود .

در مشاهده اطلاعات این صفحه می بایست نکاتی را مد نظر قرار دهید . به عنوان مثال صعود و یا سقوط ها ناگهانی را حتماً رصد کنید . سقوط ناگهانی به معنی عدم دسترسی گوگل به وب سایت شماست و صعود های ناگهانی به معنای ایجاد صفحات تکراری و بی ارزش – فیک – هک شدن سایت و . . . می باشد . بنابراین نیاز است حتماً این موارد را پیگیری نمایید .

معرفی بخش Blocked Resources :

اطلاعات ارائه شده در Blocked Resources به شما کمک میکند تا منابع مسدود شده برای گوگل و صفحاتی که این منابع در آنها بکار رفته اند را به سرعت پیدا کنید.

امروزه و با معرفی الگوریتم های جدید مانند Mobilegedon، قدرت تحلیل و درک روبات ها بسیار بهبود یافته و برای شناسایی صحیح محتوای شما به فایل های CSS و JS نیز نیاز خواهند داشت. بعنوان مثال تعیین Mobile Friendly بودن سایت بدون دسترسی به این فایل ها کمی دشوار خواهد بود. در نتیجه گوگل بخش جدیدی را به نام Blocked Resources به معنی “منابع مسدود شده” در پنل وبمستر شما اضافه کرده است تا گزارشی دقیق از آنها داشته باشید.

در صورتی که گوگل به فایلی از سایت شما دسترسی نداشت ابتدا از صحیح بودن ادرس فایل مطمئن شوید . سپس دسترسی گوگل به فایل را از طریق robots.txt بررسی نمایید . در صورتی که همه چیز درست بود . از طریق fetch as google اقدام به معرفی مجدد صفحات نمایید .

معرفی بخش Remove URLs :

این بخش برای حذف صفحات شما از لیست نتایج جستجو به کار می رود . بعنوان مثال برای حذف صفحات محرمانه ، منقضی شده و . . . که دیگر تمایل ندارید در گوگل جزوه نتایج جستجو قرار گیرند بکار می رود .
در صورتی که سایت خود را به تازگی تغییر داده اید و صفحات قدیمی شما خطای 404 می دهند بهیچ وجه از این ابزار برای حذف آنها اقدام نکنید . گوگل بصورت خودکار این صفحات را پیدا و از نتایج حذف می کند .
در صورتی که سایت شما هک شده و صفحات فیک زیادی ساخته شده است می توانید از طریق این بخش صفحات بوجود آمده را حذف نمایید . شما می توانید این url ها را بصورت تک تک و یا بصورت دایرکتوری مشخص نمایید تا گوگل آنها را از نتایج جستجو حذف کند . دقت نمایید این url ها باید توسط روبوت تکست مسدود شده و در نقشه سایت نیز موجود نباشند .

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آماده ای توی دنیای وب قدرتمند عمل کنی !؟

اگه برای محقق کردن اهداف تجاریت مصمم هستی ! اگه می خوای به سرعت در فضای وب پیشرفت کنی  ! می تونی از خدمات 360 درجه سورینت کمک بگیری !!